| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, scuze daca gresesc cateva cuvinte (greseli gramaticale) dar am neri sh vreau sa scap de ei. In primul` rand va spun motivul, dupa care imi spuneti ce antidot se potriveste. Deci am 5 colegi idioti: 2 baieti prosti sh 3 fete piti. Ok astea 3 isi bat joc de mine si eu nu bag la suflet deci ok. Dar azi unu din aia 2 idioti, mi-am luat penaru` si m-a facut sa ma enervez tare. Deci n`am luat la bataie. Apoi cand ala laltu` din aia doi a vazut ca vin alea 3 pitzi (ma rg asta injura pe hol) m`a vazut pe mine sh a zis la toata clasa si profei de mate ca am zis eu injuratura aia. Acum ma spune pe diriga(nu ma intereseaza ca daca imi scade nota la purtare ma duc la directoare si spun ca este incorect). Deci acum am nervii si imi vine sa ba persoane si sa arunc cu oiecte in pamant. Cum pot sa ma calmez?

15 răspunsuri:
| ClaraLove a răspuns:

Wow, deci in primul rand linisteste si gandeste-te la ce iti place, pune o melodie de relaxare, gen:http://www.kalin.ro/muzica/top-5-melodii-lini%C8%99titoare.html
Acum o sa iti spun ce o sa faci, si de mine isi bat joc colegii si nu pun la inima chiar daca ma ranesc cu vorbe. Daca te jignesc sa le spui parintilor tai ce fac sau dirigintei. Daca iti scade media la purtare spune-i motivul si calmeaza-te iar daca iti vine sa plangi sa zambesti.Nu uita, zambetul ascunde plansete.Acum te las sa te linisteste si in continuare iti urez noroc.

| NutellaIsMyDrug a răspuns:

Pai in primul rand, ti-as recomanda, ori sa te odihnesti putin ori sa bei 1-2 cani de ceai de tei/lapte ca sa te mai relaxezi.Eu te sfatuiesc foarte ferm sa ii explici profesoarei situatiei si sa ii spui in felul urmator:"am auzit si eu acea injuratura pe hol pe care au spus-o, iar colegele mele au dat vina pe mine sa scape de vina, eu nu pot sa-mi permit sa rostesc acele cuvinte la scoala!"eu cred ca te va crede...

| frikk a răspuns:

Nu exista antidot.si cred ca nu o sa fie prima oara nervi care ii ai acum...
dar sa stii ca nervi nu tin la infinit. dar cand o sa mai ai nervi la scoala te dai cu apa rece pe fata iar cand esti acasa intindete usor in pat.a 2a zi o sa treaca si o sa fi fresh love strucklove struck

| Bєshka a răspuns:

Stai linistita dragahappy.La mine in clasa non-stop facem prostii de ex eu am tras perdelele jos dupa o cazut si raftu cu flori ne injuram ne batem da si eu is una dintre cei raiwinking deci mie nu mi-au facut nimic profesorii.Si la o colega ii iau penaru si il arunc la baieti dar fata nu se supara.Noi ne jucam intre noi.Deci ar fi bine daca aia ti-ar cere scuze, diriga sa le pedepseasca de ex sa alerge 10 ture in jurul scolii sau ma rog pe teren in fiecare pauza sau altceva.Deci trage in piept aer nu te concentra la aia ca-ti va scade nota sati lin ca n-o s-o faca si nu-i baga in seama.Si mie cand ma enervez imi vine sa bat pe cineva sau sa arunc cu ceva sau sa sparg ceva dar ca sa ma lin trag aer in piept stau asa un minut sau cateva sec si gata.

| QiCKaaTc a răspuns:

Da-te cu capu de pereti.

| MonsterBunny a răspuns:

Vorbesti cu mine cum altfel sa te calmezi? smug

| aleksia1 a răspuns:

Nu am inteles nimic cu exceptia faptului ca toti isi bat joc de tine ca la gradinita laughing

| boregore a răspuns:

Romana ta ma distruge.
Da-ti foc.

| anonim_4396 explică (pentru boregore):

Am zis ca la nervi fac cum fac sh gresesc cuvinte

| GiGiSaN21 a răspuns:

Daca vrei sa te calmezi roaga-te la Dumnezeu si totul va fi bine atata timp cat stii ca nu esti de vina cu nimic. Daca nici directoarea nu te crede mergeti cu rapandulele alea de colegi la un test poligraf si veti vedea cine are dreptate. (cu siguranta tu vei avea)

| happy2000 a răspuns:

Poti sa te duci la Biserica, sa mananci inghetata, sa iti imaginezi ceva frumos, sa spargi ceva (dar nu ceva de pret), sa vb pe mess cu cineva drag, sa ii spui mamei tale si ea te va sfatui ce sa faci...

| anonim_4396 explică (pentru happy2000):

Bine faza cu biserica e prea de tot, desi eu nu prea ma duc ca e departe... apoi faza cu imaginatul...nu imi imaginez nimic

| ICD a răspuns:

Sparge nasu cuiva

| Emanuela68 a răspuns:

Nu da importanta la toate nimicurile, trateaza ce se intampla cu mai multa indiferenta si in felul acesta poti trece mai usor peste starile de nervi si evita situatiile care iti provoaca furia! Nu rezolvi nimic daca te enervezi. FUNDA?

| S3X0 a răspuns:

Stai relaxate, un somn bun putina muzicawinking