| JuneRain a întrebat:

Hello TPU:-) Vreau sa merg cu mama si cu sora mea care este minora,in afara tarii, si as avea cateva intrebari:
1. Cum este o calatorie cu avionul? (eu am lipsa de calciu, si mi se face cam repede rau)
2. Cand intri in avion ai voie cu telefon, se face un anumit control? cum decurge "imbarcarea"(ca sa zic asa)?
3. Sorei mele minore ii trebuie facuta o procura? Si cand pleaca, trebuie neaparat sa isi ia si buletinul?

17 răspunsuri:
| didi12 a răspuns:

1.Mie mi-a placut cu avionul.Rau nu mi-a fost mai deloc si de obicei eu am probleme cu asta, insa durutul urechii a compensat totlaughing.Mda, nu stiu daca stii, dar din cauza inaltimii foarte mare(sau ceva de genul) ti se infunda urechile si te dor.Pfooa,deci a fost un chin.Dar in acelasi timp e posibil sa nu ai nici o problema, difera de la om la om.Am auzit ca cica daca mesteci guma nu te mai dor asa de tare, dar sincer nu stiu ce sa zic...
2.Mai,eu mi-am tinut telefonul la mine si chiar si aparatul.Pai prima data iti controleaza bagajele.Inainte de debarcare, treci printr-o chestie care de asemenea te verifica.In timpul asta, tu iti pui telefonul, accesorile, chestii care le ai in mana intr-un cos.Dar asta iti vor spune cei de acolo. Dupa aceea, ti le iei din cos si iti ti telefonul tu.Pana la avion va urca intr-un autobuz si va duce la pista.Cu aparatul nu ai voie in avion, nu ai voie sa faci poze, dar daca esti fata desteapta ti-l ascunzi tu, si cand nu se uita stewardesele mai faci o poza.
3. Daca are buletin, sa si-l ia.Eu cand am fost nu aveam buletinul si a trebuit sa-mi fac pasaport.Dar daca are, nu-i trebuie nimic.

| BloodyDress a răspuns:

1.Si eu am rau de masina si imi era frica cu avionul dar nu am avut absolut nimic, oricum exista niste pastile speciale pe care le poti lua

2.DA,ai voie cu telefon, dar acesta trebuie inchis.Nu au voie sa ai la tine decat max 300 ml de apa.

3.Trebuie sa isi ia pasaportul neaparat.Eu cand am fost in Turcia nu aveam 14 ani, deci prin urmare nu aveam buletin.Dar daca are deja buletin ar fi bine sa il ia cu ea pentru orice eventualitate.

| JuneRain explică (pentru BloodyDress):

Pasaport nu cred ca avem nevoie pentru ca plecam intr-o tara din U.E. Sti cumva ce pastile sunt bune daca mi se face rau, sau ma ia ameteala?

| Darkmagic a răspuns:

Gresit.
Ai omis sa ne spui IN CE TARA plecati, si daca mama ta este divortata de tatal tau.
In orice caz, am sa-ti dau raspunsurile pentru toate variantele...

1. Daca mama ta nu este divortata, NU E NEVOIE de nicio procura.
Daca e divortata, atunci, DA, are nevoie de acordul fostului sot pentru a scoate minora din tara.

2. NU confunda calatoria cu avionul, cu o iesire din tara cu masina, in Bulgaria. Pentru asta e ok, poti sa iesi din tara cu buletinul, dar pentru avion, ai nevoie de pasaport, prin urmare sora ta trebuie sa-si faca pasaport, in cazul in care nu e trecuta (si cred ca NU e), in pasaportul mamei.

3. Imbarcarea se face trecand printr-un filtru anti-tero, va controleaza bagajele cu raze x, si pe voi tot asa. Controlul dureaza in general 1 minut si nu trebuie decat sa dai jos de pe tine metalul (monede, telefon mobil si diverse accesorii) si sa le pui intr-o tavita de langa linia de control. Le vei recupera imediat dupa operatiune. big grin
Tot in legatura cu imbarcarea, grupul care merge cu respectivul avion o sa fie anuntat de forma:
"Pasagerii pentru cursa X, sunt invitati la poarta...Y". Va repeziti acolo, apoi, in functie de dotarile aeroportului de pe care decolezi, treci printr-un tunel de tip burduf, direct in avion, sau dupa caz, daca aeroportul e mai...provincial, va urca intr-un autobuz si mergeti la scara avionului cu el.
Vad ca "multi" useri din TPU au zburat...vai capul lor... big grin

| babyalexa a răspuns (pentru Darkmagic):

In UE poti zbura cu avionul si fara pasaport, doar cu buletinul.

| JuneRain explică (pentru Darkmagic):

1.Mama nu e divortata de tata.
2. O sa plecam in Italia.
3. Tot nu am inteles, ce acte trebuie sa-si ia sora mea minora? buletin, da sau nu? procura, da sau nu? si nu, nu e trecuta in pasaportul mamei...

| JuneRain explică (pentru babyalexa):

O spui din propie experienta, sau din cazuri concrete?

| Darkmagic a răspuns (pentru JuneRain):

Pentru o tara U.E. (in cazul tau, Italia) NU e nevoie de pasaport, decat daca sora ta nu are buletin. Daca il are, poate sa mearga cu el.
Nu e nevoie de nicio procura.

| babyalexa a răspuns (pentru JuneRain):

Din proprie experienta.

| babyalexa a răspuns (pentru JuneRain):

Daca parintii nu sunt separati, mama ta poate pleca cu voi fara probleme.Iar pentru sora ta este nevoie de buletin sau daca nu il are la ea de pasaport. Daca are buletinul si mai bine, este de ajuns.Eu am plecat de 2 ori in Italia anul trecut doar cu buletinul si o data cu atlasibul la fel, doar cu buletinul. Distractie placuta si nu iti mai face atatea griji.Iar ca bagaj, ai voie cu o geanta mica/poseta in mana, in avion, maxim 500 ml de lichide(vezi ca ti se ia in calcul si sticla de parfum daca o iei in geanta de mana, ai voie sa faci poze fara probleme, eu am facut cam 200laughing))dar telefonul se inchide la decolare.

| JuneRain explică (pentru babyalexa):

Dar ce parere ai de faza cu "infundatul urechilor", cum a fost?

| babyalexa a răspuns (pentru JuneRain):

Chiar nu am avut mari probleme la primul zbor, pe cand la al doilea da.La primul mi s-a dat un orbit si nu am avut treaba...

| JuneRain explică (pentru babyalexa):

Eu am auzit ca nu e nevoie sa iau apa de la mine, doar de la magazinul de langa aeroport, este adevarat?

| babyalexa a răspuns (pentru JuneRain):

Nu este adevarat.Iti cumperi apa de unde doresti, doar ca in bagajul de mana ai voie cu o sticla de maxim 500ml.Magazinele din aeroport sunt destul de scumpe asa ca te sfatuiesc sa iti iei inainte si nu mai asculta toate prostiile, ca nu mergi la puscarie, sa nu ai voie aia, aia si ailaltalaughing

| AnonimKidd a răspuns:

E foarte mistooo cu avionul! Deci efectiv nu simti nimic! Decat cand urci si cobori, te cam dor putin urechile, in rest spui ca ai fii pe pamant.Un avantaj mai este ca ajungi foarte repede.Ai voie cu telefon, dar cand ajungi in el la decolare ti se va spune sa-l inchizi pentru ca avionul sa nu aiba probleme.Surorii tale ii trebuie permisiunea tatalui care se face la notariat si cand pleaca toti membrii familiei trebui sa va luati pasaportul, iar minora trebui procura, certificatul de nastere(pentru orice eventualitate). Sper sa te distrezi!

| JuneRain explică (pentru AnonimKidd):

Sora mea are buletin, dar nu o sa fie posibil sa il ia, este o problema daca va merge doar cu procura?:-) si alta nelamurire..cum se face "imbarcarea in avion"se face un control, ceva? ne striga numele, sau ce se intampla mai exact? sper sa imi dai si aceste detalii

| AnonimKidd a răspuns (pentru JuneRain):

Pai nu prea stiu care e treaba cu buletinul(cand am fost in Bulgaria si Egipt)nu aveam 14 ani(nici acum nu am 14).Si legat de avion:nu ai voie cu mancare si o sa te verifice(aica o sa treci printr-un fel de poarta).Nu te ingrijora! Cand am fost Egipt am fost cu avionul(am fost cu bunica mea) si bunica mea nici nu stiia engleza, dar tot s-a descurcatlaughing. Daca va incurcati la ceva puteti intreba pe cineva.Toate explicatiile le gasesti acolo si nu are de ce sa-ti fie frica, ba chiar trebuie sa fii relaxata! Bafta! Iar in afara nu e ca in Romania, adica chiar daca nu stii engleza cine stie ce, sau limba lor ei tot te inteleg!