| anonim_4396 a întrebat:

In timpul liber incerc sa invat la engleza (vocabular), dar ce sa fac daca nu pot retine nimic? Simt ca nu ma motiveaza nimic, nu am nici un chef. Sunt constient ca trebuie sa invat, dar am prea mult. Am ramas in urma cu vocabularul si e greu de recuperat. Am sute de pagini cu niste cuvinte noi pe care le-am gasit in diverse texte. Nu stiu ce pot face pentru a retine mai usor. Sunt in clasa a 12 a si am bac anul acesta.

Răspuns Câştigător
| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Eu cred ca prin teste si exercitii inveti cel mai bine.
http://www.theecho.ro/ro/teste-online-engleza-avansati-start.php
sau intra aici..jocul asta e din cuvinte iar cele care nu le stii le cauti in dictionar
http://www.ejocurigratuite.ro/games/214/jocuri-de-cuvinte.html

3 răspunsuri:
| maryana5 a răspuns:

Paih ia-ti un meditator straight face

| Gexu a răspuns:

Si eu ma confrunt cu aceasta problema dar bine ca nu dau bacul anul acesta. te duci la bac cu 300 de ron si vei fi mandru de cata engleza ai stiut oh go on

| happy.....withoutyou a răspuns:

Invata cuvintele cu fraze nu doar cuvintele singure! ia-ti si tu vreo 3 carti interesante in engkeza si citestelle scrie cuvintele necunoascute unde ai loc in carte! daca e de la biblioteca fa-ti un vocabular, apoi asculta muuuuuuuuuuuuuulta enfgleza, si vorbeste cu tine insuti in engleaza, si ce daca e mai greu te deprinzi, sau gasasteti un prieten sa te ajute sa vorbesti, cu gramatica asculta un text cu verbele la un timp de vreo 3 ori, apoi acelasi texy cu vorbele la alt mod si tot asa, lasale sa patrunda adinc in mintea ta! incearca si compune cit mai mult, secret dar o sa ai un text mare, intrebari pe baza lui, parere proprie, variante de raspuns sa alegi, poate si o scrisoare! xoxo!