| LImbuTsaa a întrebat:

Neatsaa TPU! Acum cateva zile mergeam pe strada cu iubita mea si prietenu' meu cel mai bun. Langa un bloc era 4 baieti mai mari (18-20 ani)am luat'o de mana pe iubita mea si au spus ca o loveste daca eu nu fumez in timp ce ei fac imi fac o poza, imi era cam frica asa ca am acceptat, prietenu' meu a fumat si el, a spus daca o sa afle parintii nu vrea sa fiu doar eu cel certat, ca asa sa fim amandoi! Ieri am fost la biserica, de obicei nu prea merg dar cand parintele ne spovedea un coleg a spus ce s-a intamplat parintelui, el a spus ca Dumnezeu ne va ierta etc. dar cand l-a intalnit pe tata pe drum i'a spus ca am fumat, nu mi-a facut nimic rau parintii doar mi-a explicat ce e bine si ce nu. Eu vreau sa stiu daca parintele are voie sa spuna "secretele" pe care le spus cei ce se spovedesc, sau ei trebuie sa tina numai pentru eiwinking As vrea sa ii spui acelui parinte chestia! Funda.

Răspuns Câştigător
| InocentSin a răspuns:

Din cate stiu el nu are voie sa spuna aceste ''secrete'' pe care le zic cei ce se spovedesc...Asta e preot sau ce e? laughing Un preot nu face un secret din faptul ca a primit Taina Hirotoniei. Insa, el are obligatia de a pastra secretul marturisirilor primite in cadrul spovedaniei. Preotul nu face ancheta in timpul marturisirii cuiva si de aceea nu-i este permis sa intrebe despre persoanele cu care a comis pacatul sau sa faca aluzii la imprejurari aflate de la alti penitenti. Duhovnicului nu-i este ingaduit sa faca nici un fel de insemnare despre marturisirea primita.

Duhovnicul nu are voie sa divulge pacatele enumerate de penitent la Scaunul marturisirii nici inainte autoritatilor, chiar daca ar fi expus sa-si piarda viata. El trebuie sa se conformeze cuvintelor: "Auzit-ai cuvant? Sa moara cu tine" (Isus Sirah 19, 10)

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Preotul ala e un ***, ca majoritatea poponautilor de la noi. Daca as fi atit se slab de inger sa ma marturisesc la un mafiot de-asta si sa aflu ca a dat cu gura unde nu trebuie, l-as da in judecata. In cazul tau... trezeste-te si realizeaza ca mersul la biserica nu iti aduce NIMIC bun.

| Andrada21 a răspuns (pentru KodrutZ):

Serios? Băăăi satanistule, nu încerca să influenţezi şi pe alţii să nu mai creadă în Dumnezeu! Ce, credeţi că daca voi staţi în pat şi dormiţi în timp ce preotul face Sf. Liturghie, Dumnezeu o să vă ierte? După tine, mersul la Biserică nu aduce nimic bun? Ba da, pentru că acolo dobandeşti credinta în Dumnezeu, acolo e CASA DOMNULUI, dacă nu ştiai. Treziţi-va, căci nu ştiţi niciodata când va veni Domnul să ne Judece pe toţi. Măcar, dacă tu nu crezi in El, lasă pe alţii să creadă! Nu înţeleg de ce vreţi să influenţaţi mai tare credinţa in diavolu ăla plin de spurcăciuni. Pffai, ce a ajuns să fie azi : Preotu e un "***" cum zici tu, sau "poponaut". Frate, tu nici nu ştii ce vorbeşti. Vă va pedepsi Bunul Dumnezeu odată şi odată... Căci scris este în Cele 10 Porunci: 1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste. Porunca nr 2 se refera la faptul ca sa nu iti faci anumiti idoli(persoane, statui, etc) pe care sa ii preamaresti si sa ii cinstesti, sau sa nu te inchini altor Dumnezei( ex. Allah). Fiecare e liber sa creada ce vrea despre biserica si despre credinta insa cei care gasec mereu ceva de comentat la adresa celor sfinte ar trebui sa se mai gandeasca inainte de a vorbi pentru ca asta e si scopul celui rau, sa introduca o farama de indoiala in sufletul credinciosului ca apoi daca esti mai slab de fire indoiala se instaleaza in intregime si raul a castigat.Sa nu mai gasim nod in papura si sa credem cu adevarat in Dumnezeu pentru ca El e singurul care ne este aproape si ne ajuta mereu. DeCi, pocăiţi-vă, căci sfârşitul este aproape, şi nu ştim niciodata când va sosi.

| KodrutZ a răspuns (pentru Andrada21):

Ma bucur ca iti iubesti aproapele cum zicea fiul lu' dumnezo'. Cu atitudinea ta, sigur vei ajunge in rai. Ar fi totusi o idee sa mai treci si pe la scoala, eventual la un curs de bune maniere. Voi comenta doar ce ai afirmat punctual, restul gargarei o voi ignora, la fel cum ignorati si voi logica si bunul simt.

0. Nu sint satanist. Sint om, pur si simplu, traiesc dupa regulile bunului simt si nu am prieteni imaginari. E suficient sa studiezi binisor istoria ca sa tragi singurel concluzia ce a fost si ce e biserica ca si institutie (atentie - nu am zis "credinta" - fiecare poate crede in ce vrea, e liber sa o faca si, atita vreme cit il face mai bun, am toata stima si respectul pentru o asemenea persoana).
1. Says who? O carte scrisa de oameni care au avut intotdeauna niste interese extraordinare in a controla masele.
2. Logic, "Coca Cola provoaca cancer, spune Pepsi" - sau, mai direct, ce biserica e idioata sa tolereze migratia cotizantilor la concurenta?
3. Intii iei numele domnului la sto, dupa aia nu mai mergi la biserica si nu mai cotizezi, dupa aia deschizi ochii si te duci la alt cult sau pur si simplu iti vezi de cele lumesti (si nu numai, uneori, poti avea grija de spiritul tau fara a practica nici o religie) de capul tau. Clar, PACAT DE MOARTE!
4. Stai duminica si freaca menta, nu cumva sa muncesti si sa faci bani, sa observi ca nu ai murit muncind duminica si sa faci mai multi bani, sa iti permiti sa iti educi copiii cum trebuie in familie si sa ii trimiti la scoli unde se invata a fi om cu toti cei din jur si a da ce ai mai bun in tine pentru societate si familia ta, nu pentru gasca barbosilor sinistri (cu unele exceptii, desigur, nu voi nega niciodata faptul ca sint si oameni extraordinari in rindurile preotimii).

P. S. Ai o mare eroare de logica. Dumnezeu e una, biserica e cu totul altceva, cel putin in forma ei actuala. Daca jezas ar veni din nou pe pamint, astia l-ar ucide din nou.

| Nolkyz a răspuns (pentru Andrada21):

"Ce, credeţi că daca voi staţi în pat şi dormiţi în timp ce preotul face Sf. Liturghie, Dumnezeu o să vă ierte? " Tocmai asta e chestia, mântuirea asta a lu 'niezo nu e idealul...

| Nolkyz a răspuns (pentru KodrutZ):

Indeed.

| Hash001 a răspuns:

Aia au fost niste amatori laughing au incercat sa te santajeze si hei, nu mai spune orice preotului.

Întrebări recente