| Mmooaarro a întrebat:

Salut

Am 16 ani si vreau sa merg la sala in Bucuresti. sa fac ceva muschi si un prieten mi-a zis ca trebuie sa incep de la 18-22 de ani antrenamentele ca acum sunt in crestere si daca incep sa fac de acum pe la 30 de ani o sa fac cancer e adevarat? mie mi se pare o prostie. voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Daca nu lucrezi cu greutati mari care sa puna presiune pe coloana, normal ca nu. Trasul de fiare stimuleaza productia hormonului de crestere.

Ce iti recomand sa eviti : genuflexiuni cu haltera pe umeri, impins de la ceafa pentru umeri, in general orice exercitiu in care ridici deasupra capului. Iti alegi exercitiile, eventual vorbesti si cu instructorul de la sala sa-ti faca un program corespunzator pentru varsta si obiectivele tale.

Iar 180 la 16 ani e foarte bine, sunt oameni care nici la 20 de ani nu au inaltimea asta.

P.S. : sunt oameni care au facut de la 15 ani sala, inclusiv exercitiile care ti-am zis sa le eviti si s-au inaltat fara probleme, exemplu Arnold, i se spunea "stejarul austriac", deci pana la urma inaltimea e o chestie de genetic, tu esti doar preventiv cu fazele astea, dar in realitate nu poti s-o influentezi prea mult.

8 răspunsuri:
| DirectDinBerceni92 a răspuns:

E o prostie asta cu cancerul dar faza cu inceputul pe la 18-20 de ani e adevarata.Si-ti zic si de ce.Am multi tovarasi care au facut sala de la 14-15 ani si acum nu au mai mult de 1.70 inaltime.Te opreste din crestere sala, dar daca esti deja inalt, atunci baga mare la sala.Doar nu baga prafuri in tine ca mai tarziu o sa regreti amarnic.O sa ai probleme cu ficatul si multe altele.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DirectDinBerceni92):

Nu se numesc prafuri se numesc "suplimente alimentare", si mai tarziu o sa fi mai sanatos decat multi care nu folosesc, intai documenteaza-te ce sunt alea si de ce sunt benefice si apoi comenteaza.

Probleme cu ficatul? Multe din ele nici macar nu se sintetizeaza prin ficat ( exemplu aminoaczii BCAA ) laughing

Mai documenteaza-te inainte sa faci aberatii de copil mic, ce n-are nicio treaba cu sportul dar "stie el" ca ai probleme mai tarziu. O gramada de sportivi care le-au folosit ( chiar si persoane care NU au facut sport si au folosit ) au ajuns foarte bine la batranete, exemple concrete : joe weider, are 90 de ani si a luat peste 50 de ani in cantitati MARI, stallone, arnold, etc.

| Mmooaarro explică (pentru Cosmin86):

Prietene, spune-mi tu ca pari mai inteligent si banuiesc ca ai cunostintele necesare...raspunde-mi tu la intrebare te rog frumos, raman pitic? am 1.78-180 eu si am 16 ani. spune-mi te rog, ce se intampla daca ma duc?

| Mmooaarro explică (pentru Cosmin86):

Frate iti multumesc mult!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mmooaarro):

Cu placere, spor la treaba

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mmooaarro):

Daca nu lucrezi cu greutati mari care sa puna presiune pe coloana, normal ca nu. Trasul de fiare stimuleaza productia hormonului de crestere.

Ce iti recomand sa eviti : genuflexiuni cu haltera pe umeri, impins de la ceafa pentru umeri, in general orice exercitiu in care ridici deasupra capului. Iti alegi exercitiile, eventual vorbesti si cu instructorul de la sala sa-ti faca un program corespunzator pentru varsta si obiectivele tale.

Iar 180 la 16 ani e foarte bine, sunt oameni care nici la 20 de ani nu au inaltimea asta.

P.S. : sunt oameni care au facut de la 15 ani sala, inclusiv exercitiile care ti-am zis sa le eviti si s-au inaltat fara probleme, exemplu Arnold, i se spunea "stejarul austriac", deci pana la urma inaltimea e o chestie de genetic, tu esti doar preventiv cu fazele astea, dar in realitate nu poti s-o influentezi prea mult.

| ThEEmperoR a răspuns:

Mie un apropiat de-al meu mi-a zis ca am voie de la 16 ani, si ca daca o sa fac mai devreme o sa raman pitic. Da aia a ta e prea de tot.

| Vladuthz a răspuns:

Nu ai sa faci cancer, in schimb ai sa ramai mic de inaltime, de la 20+ se face sala.

| iulian9 a răspuns:

O prostie
nu ramai nici mic ma decat daca te fortezi prea tare
dar dc stii cum sa vaci nu ramai mic
am un prieten care face de la 16 ani si acum are 18 si tot mai creste si are si niste muschi de...