| lica21 a întrebat:

am 14 ani si 7 luni, 1.70 m si 57 kg, ar fi bine ca sa fac sala de pe acuma? Am auzit ca creste inaltimea daca faci sala de la o varsta asa de frageda, daca sa fac, cum sa mananc, ce sa mananc, dati-mi cateva informati!

Multumesc happy

7 răspunsuri:
| Neverrrrrr a răspuns:

Orcum nu ai masa musculara destul de dezvoltata la 14 ani, nu ai nevoie de sala, ci de sport regulat ca orce persoana.Ai cateva kg in + peste varsta ta dar nu e un lucru asa rau.

| Pangarus a răspuns:

Ai auzit prost, daca faci sala iti opresti cresterea in inaltime...adica daca faci un program normal. Daca faci banda si bicicleta e ok.

| Aannoonniimmuull a răspuns:

Daca te apuci de sala cu gandul ca vei creste in inaltime mai bine o lasi balta. Inaltimea nu prea ai cum sa ti-o influentezi, e data de genetic.

| lica21 explică (pentru Aannoonniimmuull):

Nu sa cresc in inaltime... masa musculara tongue

| Aannoonniimmuull a răspuns (pentru lica21):

Poti sa cresti in masa musculara atata timp cat te alimentezi corect, te odihnesti corect si te antrenezi corect. Documenteaza-te si tu...sunt atatea siteuri si topicuri in acest domeniu.

| Maria_Gall_1992 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa faci dar nu sa iti maresti masa musculara. Poti sa faci banda sau bicicleta! happy

| Ana_Bry_2000 a răspuns:

Sa mănânci sănătos, fructe, legume, sa nu mănânci gras, dar la vârsta ta nu cred ca este nevoie de sala, mai bine faci sport ( de exemplu alergi) happy