| AnDrIcI a întrebat:

Am auzit peste tot ca daca fac sala de la o varsta frageda, nu voi mai creste in inaltime. Am 13 ani si 3 luni, si oricum sunt cam scund, doar 1, 51 m. Dar pot face macar flexii cu gantere, pentru biceps, fara grija ca nu voi mai creste?

21 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Buna.

Daca vrei sa pui ceva masa musculara pe tine iti recomand flotari, abdomene, tractiuni.
Pentru inceput baga serii de cate 10-15 flotari si de cate 10-15 abdomene \ zi si tot asa.

Vezi mai multe aici : http://www.culturism.ro/......tenta.html

Toate cele bune.

| Cosmin86 a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Deci ii recomanzi sa-si lucreze doar partea de sus a corpului...

Asta inseamna "masa musculara" pentru creierul tau.

| SteroidEdy a răspuns (pentru Cosmin86):

Orice exercitiu ce forteaza coloana te opreste din crestere si in cazuri rare declanseaza cancer

| Cosmin86 a răspuns (pentru SteroidEdy):

1. poti argumenta IDIOTENIA spusa de tine?

S-a demonstrat STIINTIFIC ca NU OPRESTE CRESTEREA ( + ca eu la 16 ani faceam genuflexiuni cu 80 kg pe coloana si am mai crescut 12 cm ).

2. Ce legatura are cu ce-am zis eu?

| SteroidEdy a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu discut cu oamenii ca tine

| Cosmin86 a răspuns (pentru SteroidEdy):

Acum am vazut ca ai 14 ani!

Ia uite cine ne invata din experienta lui si din anii lui de STUDIU!

Vai de capul meu...

| SteroidEdy a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu discut cu oamenii ca tine ca nu o sa intelegeti, apropo am luat olimpiada de biologie deci ****

| Cosmin86 a răspuns (pentru SteroidEdy):

Vad, ai luat olimpiada si la anatomie esti un mare ZERO.

Pune mana si documenteaza-te :
http://hunkbody.ro/qa-trasul-de-fiare-imi-afecteaza-cresterea-in-inaltime/

E si un studiu stiintific adaugat acolo ( ai link catre el ), explica detaliat.

p.s. : poate imi explici cum am mai pus EU PERSONAL inca 12 cm dupa ce m-am apucat de sala ( si nu doar eu, ci TOTI COLEGII MEI care s-au apucat odata cu mine ).

Poti argumenta? Sau ai fost la olimpiada la "plante".

| SteroidEdy a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu e adevarat bun romanul care mi l-ai scris

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu personal vomit carabusi de la atata ras rolling on the floor. ai mai multi ani de sport decat are prostul de viata si tot comenteaza rolling on the floor

| JohnnyBi a răspuns (pentru SteroidEdy):

Ok, si eu si cosmin avem mai multi ani de sport decat ai tu de viata, ceea ce face olimpiada ta sa insemne fix zero. spre deosebire de tine, eu am mai multe olimpiade la chimie si biologie + curs de nutritie sportiva si fitness + alte cursuri in domeniul medical/anatomic.

deci, gura mica pustiu' ca esti pe langa adevar. nu te mai certa cu 27+ ani adunati de la 2 insi in domeniu cand ai abia jumatate din numarul asta de ani ca existenta pe lumea asta. simte-te depasit de cunostintele altora si macar nu mai fii tupeist. nu toti de pe site-ul asta mananca seminte cu tine in spatele blocului. respecta varsta si experienta altora

| SteroidEdy a răspuns (pentru JohnnyBi):

Hai sa ne intelegem eu vb despre varste fragede, adica varste sub 10 ani. Daca voi va referiti la adolescenta, atunci aveti dreptate

| JohnnyBi a răspuns (pentru SteroidEdy):

Indiferent de varsta. problemele nu tin de crestere cat de dezvoltarea incheieturilor si cea hormonala. sala la varsta frageda nu e buna, corect, dar nu pentru motivele sustinute de tine si cauzele acelea.

| kar1GaNNN a răspuns (pentru JohnnyBi):

Ce ai tu ma?
Multi ani de sport?
E vai de tine batrane!
Du-te si joaca fotbal cu copii de varsta ta ( 13-14 ani ).

Noroc!

| JohnnyBi a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Alt pusti care crede ca am cules capsuni cu el pe tarla. numai ca eu terminam liceul cand tu te jucai cu ce ai (sau cred ca ar trebyu sa ai) in nisip la mare.

| kar1GaNNN a răspuns (pentru JohnnyBi):

Te bate limba romana piciulewinking

| JohnnyBi a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Stau sa bag in seama toti ratatii pe internet. nu ma complic cu tine. ma tragi la nivelul tau si mai departe stii proverbul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SteroidEdy):

"Nu e adevarat bun", ce exprimare...

ok, arata-mi te rog UN SINGUR STUDIU STIINTIFIC care sa argumenteze ce-ai spus tu.

Astept.

| SteroidEdy a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca tragi de fiare peste cap din picioare iti tasezi coloana, ceea ce afecteaza cresterea

| Cosmin86 a răspuns (pentru SteroidEdy):

Aberatii de copii mici.

Arata-mi ARTICOLUL STIINTIFIC care sustine asta.

Pana acum spui doar VORBE, zero dovezi, zero argumente.

| SteroidEdy a răspuns:

Ba frate cauta singur si fa-te tu medic de specialitate si o sa vezi ca orice afecteaza coloana afecteaza inaltimea. Daca stai cam 10 min pe bara vertical corpul se lungeste cu max 3 cm. Acum, daca tot o tii pe a ta cu "aberatiile mele" du-te la un medic de specialitate si intreaba-l daca faci muschi prin exercitii care forteaza coloana, daca afecteaza coloana, si ai sa vezi ca te inseli. internetul e plin de informatii false care te-au prins si pe tine. Te rog sa imi dai site-ul de pe care ai luat aceasta informatie gresita ca sa ma adresez administratilor.