| YahooMess1 a întrebat:

Salut,TPU azi a fost ședință cu parintii si mama a aflat ca am multe absente, note proaste... Etc... Azi am vb cu ea la telefon si era fffff supărata CV sfaturi?laughing

11 răspunsuri:
| maite13 a răspuns:

Stai la ore si invata, in felul asta nu mai iei nici absente nici note proaste.winking

| johnnny123 a răspuns:

Sfaturi legate de ce? De cum să o faci pe mama ta să nu mai fie supărată? Nu ai cum.

Sfaturi legate de școală? Un om care la 14 ani pune întrebarea "cum se afla dublul unui numar daca este egal cu 2" nu are nevoie de sfaturi, are nevoie să o ia de la început cu clasa întâi.

Oricum, indiferent ce ți-am spune noi nu vei deveni un elev silitor începând de mâine, deci ce rost ar avea sfaturile?

| mentholinks a răspuns:

Te stresezi aiurea. O sa treaca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing))) Taci si inghite! Nu lasa telefonul la vedere, inchide laptop, calculator tot! Cand vine ea acasa fa altceva, dar nu ceva legat de scoala, orice altceva. Daca incepe cearta, taci si spune-i:"nu mai fac, mami, o sa le motivez bla bla", induioseaz-o cumva. Bafta! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe tine nu te afecteaza ca ai luat note proaste?
cel mai bine e sa iti faci prezenta la ore si sa incepi sa inveti putin mai mult macar pana ii trece supararea mamei tale
de curiozitate ce clasa esti?

| Kiki20098 a răspuns:

II promiti ca n-o sa se mai intample, dar fa promisiuni adevarate, deci nu-i promite daca n-ai de cand sa iti tii promisiunea, invata ca sa primesti o nota buna apoi spune-i mamei tale ca ai primit nota buna,
Nu stiu ce sa-ti mai spun happy
Imbratiseaz-o si sarut-o pe obraz si spune-i ca totul a fi bine, te vei stradui sa inveti etc, si nu te vei mai duce de la ore.Induioseaz-o si tu.

| oFrunza a răspuns:

Degeaba vei inchide laptop/pc sau sa iti insiri pe birou caiete si carti pentru ca nu va ajuta la nimic.

Singura modalitate de a atenua cearta este sa discutati si sa ii spui cat mai sincer de ce ai absente si sa iti dea sfaturi cum sa iti indrepti notele macar putin, cum ca o sa iti faci un plan de a invata si sa incerci sa nu mai fii in anturaj cu alte persoane care te influenteaza negativ.

| YahooMess1 explică:

Faza e ca a mai fost de câteva ori așa nu așa rau ca acu si ii promisesem ca învăț si... Sunt a 10

| darrio2007 a răspuns (pentru YahooMess1):

Esti amuzant. Special am citit toate raspunsurile sa vad ce clasa esti. Credeam ca esti a 4 a sau a 5 a la felul cum gandesti. Daca dupa atatea promisiuni nu te-ai tinut de cuvant, ai nevoie de o minune nu de sfaturi.

| Popov_Valerica_2001 a răspuns:

Am avut si asa situatii, mai bine sa ii spui ca te vei straduii sa inveti mai bine si chestii de genul.Incearca sa ii atragi atentie cu telefonul si calculatorul, poate sa se supere si mai tare.Plus mai incearca sa nu absentezi des, inacerca sa acumulezi note medii daca tot inveti tot asa prost.

| Alin_Cristea_1976 a răspuns:

Iesti cam "mort"....stii cum zic. Nu prea ai scapare crede-ma stiu, dar o sa ii treaca in vreo 2 saptamani. happy