| AlexandruLaurentiu a întrebat:

sunt laurentiu. Acum aprox o luna am cunoscut niste baieti din cartier, pareau de treaba la inceput, si pnm, am zis sa le fac si eu cinste cu un pachet de tigari. I-am zis sa imi dea banii inapoi celui care i-am luat pachetul si el a zis da da ma tii dau eu daca asa vrei. A trecut timpul, totul merge bine, mai iesim ziua, mai iesim seara etc. Problema incepe sapt trecuta, cand am iesit cu un tip (care facea parte din gasca noastra sa zic) si care mi-a zis ca a cumparat niste markere, a pus banii si pentru mine si ca seara aia urma sa dea pe un perete la bloc, si mi-a zis sa ii dau 5 lei pentru ca a platit si pentru mine. I-am dat, dat ghiciti ce! Urmatoarele zile nu era nici un graffiti dat pe zid, avand in vedere ca el chiar a confirmat ca va da intr-una din zilele alea, si nici in ziua de azi nu e. Ma rog, cu aia 5 lei si-a cumparat niste chipsuri si o cola. Ciudat, fiindca el platise markerul iar acum isi ia mancare. Asta fiind una, azi, m-a sunat alt tip din gasca si m-a intrebat daca ies. eu i-am spus ca da, si imediat dupa a zis sa ii dau si lui 5-10 lei ca are nevoie. realizand ce se intampla, am bagat o scuza si a trebuie sa inchid. m-a sunat alt tip tot din gasca si m-a intrebat daca ies. (dupa ce am bagat scuza am sunat pe un prieten cu care ma inteleg eu mai bine din gasca si i-am spus ca aia imi cer bani si etc - el a spus : Nu stiu, fa ce vrei. :\... ), okai, deci m-a sunat din nou peste o ora si i-am spus ca am problema cu pedala la bicicleta si ca nu pot iesi, M-a sunat din nou peste o ora si nu am rasp, dar apelurile au continuat de 4 ori. Am raspuns, zicand din nou la misto ca am fost pana afara in curte, Mi-a zis sa ies cu ei, dar i-am zis ca n-am chef si sa ma lase (ma saturasem sa tot fiu marioneta lor si sa tot bag scuze). Dupa aia mi-a zis ca de ce am vorbit cu eu tipul ala la telefon despre ce facem noi, i-am zis nu am cum sa stiu ce faceti voi atata timp cat nu am iesit afara. A insistat sa-i spun ce am vb cu respectivul, i-am zis sa-l sune personal si sa-l intrebe. Furios, a tipat "BA. Zi-mi ce i-ai zis sau te bat de te caci pe tine!" I-am zis "Bine, sa ma bati", el a zis "nu asa se face in cartier" si a inchis. Si problema e ca ei sunt vreo 8-9, nu 2-3 sa zici ca ii pot rezolva. acum imi este frica sa mai ies din casa, el stie unde locuiesc, imi e frica sa nu vina noaptea sa imi fure ceva din curte, sparga un geam.(mentionez ca eu am doar 13 ani, ei au 15, 17) Pareri? NU vreau sa le spun parintilor pentru ca ei o sa zica "ce ai facut?" "de ce le-ai imprumutat bani?", Deci chiar nu vr sa le spun lor.

Răspuns Câştigător
| RinSan12 a răspuns:

Asculta bine aici. Ar trebui sa te duci la politie sau sa vorbesti cu parintii cele mai bune solutii sunt astea, ori sa vorbesti cu parintii tipului. Dar cel mai bine este sa vorbesti cu ai tai ca sigur o sa te inteleaga pentru ca nu e bine ceea ce fac ei. Sincer ei nu au dreptul sa de.a in tine, daca o fac poti anunta politia si sa primeasca o amenda...deci in concluzie nu ar trebui sa iti fie frica de ei pentru ca nu iti pot face nimic rau. Mai bine le-o zici parintilor tai ca ei stiu ce sa faca. (Sper ca am ajutat)

1 răspuns:
| FanulMeu a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci la politie cu parinti trebuie sa le explici si lor ce s-a intamplat.
tine minte pentru viitor niciodata sa nu dai bani cu imprumut, mai ales persoanelor pe care abia le cunosti!
In al doilea rand nu incerca sa fi " baiat de cartier " esti prea mic sa te descurci cu ei si esti singur in primul rand!
Si nu mai vorbi cu unul din "gasca" lor despre ei!