| Cojan_Alexia_1996 a întrebat:

Slut, TPU! Incurand vine Halloweenul si am o intrebare pentru voi?
In Romania se merge la colindat? Adica cel putin eu nu am fost nicioadata. Stiu ca colindatul se face in multe tari...Anglia, Italia, Spania, Franta, Germania, Grecia etc...dar la noi? La noi se merge cu colindatul de Halloween?
Ofer funda!
Apropo, am pus-o la categoria timp liber, pentru ca...intrebarea e despre mersul pe afara! happy happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Romania nu se merge la colindat atunci cand este Halloween.
Sărbătoarea pe care o cunoaștem sub numele de Halloween a fost influențată, de-a lungul secolelor, de numeroase culturi.
Vechii celți credeau că granița dintre lumea aceasta și cea de dincolo se slăbește în ziua de Samhain, permițând spiritelor, bune sau rele, să o traverseze.
La noi in tara, aceasta sarbatoare este vazuta drept ceva satanic.

Iti amintesti incidentul din Colectiv? Ei bine, romanii nostri s-au gandit sa asocieze intamplarea cu Halloweenul
Astfel au aparut pe Facebook postari despre cum parintii sa nu isi lase copii sa participe la astfel de sarbatori laughing

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se merge nicaieri, nu trebuie sa ii imitam pe americani chiar la orice?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta ar mai trebui. In rest le avem pe toate.

| AndreeaAndra1990 a răspuns:

Nu nu se merge la colindat desi ar fi frumos

| suntserios a răspuns (pentru AndreeaAndra1990):

De ce ar fi frumos? Americani nu merg cu plugusorul