| khrys a întrebat:

Stie cineva ce inseamna AC/DC eu stiu ca faze ale curentului voi ce stiti?

16 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Formatia a fost botezata dupa inscriptiile de pe masina de cusut a
sorei (Margret) celor doi fraţi Young, care au initiat formatia in 1973.

| Arthur a răspuns:

Curent alternativ, curent cotinuu.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Alternative Curent/Direct Curent
@fantaszy, informeaza'te inainte sa vorbesti.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

@fantaszy cu plăcere, chiar daca ai zis ironic.Lumea vorbeşte prostii, nu trebuie sa te iei dupa ce spun ceilalţi.Cred că şi dacă îşi puneau numele Angel ar fi zis ca e înger al satanei că aşa debiteaza omul...

| AdiSR a răspuns:

Anri Christ / Death Christ

| allleeeee a răspuns:

Eu stiu ca e o trupa sau asa ceva.laughing

| Alex_7297 a răspuns:

Eu ştiu că şi-au luat numele după o maşină de cusut...

| covexrobu a răspuns:

O sa auzi si interpretari de genul : Sunt satanisti ca AC/DC de fapt inseamna AntiChrist/ Diavol Children. Dar ei si-au luat denumirea de la : altenating curent/direct curent pentru ca ei simteau ca muzica lor "electriza" si emana o energie puternica.

| Missy_4860 a răspuns:

AC/DC inseamna Alternative Curent/Direct Curent si nu AntiChrist/Devil Children cum spun unii. Si nici nu sunt o trupa satanistabig grinhappy

| Incubus a răspuns:

Idea lea venit nu pentru ca au citit undeva ci pentru ca toti membri trupei sunt electronisti

| Vlaicu_Doru_1955 a răspuns (pentru Incubus):

Acronimul AC/DC (a carui liniuta este in logo-ul original un fulger) vine, aproape evident, de la prescurtarea curentului alternativ si a celui direct (Alternating Current/Direct Current), idee care le-a venit uitandu-se (in gol, probabil, in timp ce se gandeau cum sa boteze trupa) la eticheta unei masini de cusut.

De-a lungul timpului s-au lansat teorii cum ca AC/DC ar veni de la Anti Christ Devil's Children, de la After Christ Devil Comes sau chiar Angel Child, Devil Child.

Ceea ce insa nu stiau fratii Young era ca asocierea AC/DC insemna in slang-ul britanic "bisexual", analogia fiind ca un aparat cu eticheta AC/DC merge si pe curent direct, si pe alternativ, deci e "bi-valent". Se pare ca din acest motiv a existat o vreme pe la inceputurile trupei cand, din cauza confuziei, multe cluburi gay incercau sa obtina concerte cu ei doar pe acest considerent.

| TąNyą a răspuns:

Eu stiu ca numele e satanist.

| TąNyą a răspuns:

@ eluveitie.vai iarta-ma, dar eu asa stiu de la mai multi bine ca esti tu sa ma ajuti

| besche a răspuns:

AC =curent alternativ... DC =curent continuu. Ideea le-a venit celor de la AC/DC cand au citit asta pe un aparat electrocasnic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu cu nu stiu nimicwinkinglaughing)