| anonim_4396 a întrebat:

Am o sugestie in ce priveste raspunsuile la concursul pentru ravnitele tricouri, nu ar fi mai bine luati in considerare raspunsurile date de primul, al doilea sau al treilea user care a raspuns la intrebarea postata? De la ora 0 si pana cand se scoala somnorosii pe la orele 12-13 chiar si mai tarziu am timpul sa dau sute de raspunsuri, si seara pana la orele 24 dau raspunsuri numai daca vad ca locul imi este in pericol, si inca ceva as mai avea de adaugat, sa se raspunda numai la intrebarile postate intr-o anumita perioada de timp, adica nu merg eu sa dau raspunsuri la postarile din 2009 si'asa mai departe, am observat useri care se folosesc de astfel de tertipuri pentru a castiga cat mai multe tricouri ( eu zic ca unul este de-ajuns ), cred ca este loc si pentru alti useri care isi doresc un tricou si care chiar ajuta la modul cel mai serios.
Multumesc pentru intelegere

15 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Ajutăm userii pentru că au nevoie de ajutor, nu pentru "râvnitul" tricou.
Nu are rost să-ţi dai programul peste cap ca să câştigi un tricou.
Baftă!

| TPU.ro a răspuns:

Citeste aici mai multe detalii despre competitie: http://www.tpu.ro/blog/?p=3717.
In numaratoarea pentru top intra primul raspuns pe care il acordati unei intrebari publicate in ultimele 3 zile, pentru ca ne dorim sa incurajam ajutorul real oferit in timp util. Reply-urile si raspunsurile repetate la aceeasi intrebare nu se iau in calcul.
In plus, tricoul e un premiu pe care il acordam celor care au investit timp oferind raspunsuri comunitatii, nu un scop in sine. Nu viteza postarii e cea care conteaza aici

Alexandra - TPU

| anonim_4396 explică (pentru TPU.ro):

Cum va dati seama ca cel care a iesit pe primul loc a raspuns mai bine decat ceilalti doi, locul doi si trei? sa nu-mi spuneti ca prin moderarea raspunsurilor ca nu cred. Tricoul este un truc pentru a atarge cati mai multi useri( majoritatea copii care dau raspunsuri pe TPU, de cele mai multe ori raspunsuri evazive ) pe TPU, multi stiu asta dar se feresc sa recunoasca.

| TPU.ro a răspuns (pentru anonim_4396):

In articolul de pe blog spre care ti-am trimis link ai toate detaliile necesare. Topul apare pe site numai dupa ce raspunsurile sunt validate, fiecare in parte.
Tricoul este modalitatea prin care noi rasplatim activitatea sustinuta pe site, o metoda de-a fi mai aproape de comunitate. Pentru ca uneori e frumos sa ai si ceva fizic care sa arate ca cineva a citit si-a apreciat ce-ai postat intr-o zi. Din nou, nu e un scop in sine.
Mai mult, raspunsurile de la top 3 Campionul Zilei depasesc rar 600 de raspunsuri in total pe zi. In conditiile in care numai azi site-ul a avut 499.962 afisari, 206.612 vizite si
166.388 de unici, discutam de cifre foarte mici, care nu fac o diferenta notabila pe termen lung.

Alexandra - TPU

| anonim_4396 explică (pentru TPU.ro):

Ok, sa vad daca si dupa 16 septembrie mai rasplatiti pe cineva laughing

iar asta e de prisos Mai mult, raspunsurile de la top 3 Campionul Zilei depasesc rar 600 de raspunsuri in total pe zi. In conditiile in care numai azi site-ul a avut 499.962 afisari, 206.612 vizite si
166.388 de unici, discutam de cifre foarte mici, care nu fac o diferenta notabila pe termen lung.

| Diabolique a răspuns:

Nu, nu sunt de acord.
Crezi sau nu, scopul site-ului nu a fost întotdeauna tricoul. De aceea, măcar în „acte", se pune preț pe calitate.
Nu are sens să se valideze doar primele trei răspunsuri, dacă probabil al șaselea este cel de calitate sau corect.
Cât despre perioada aceea de timp, în regulamentul „Campionului Zilei" se precizează că în numărătoarea pentru top intră primul răspuns acordat unei întrebări publicate în ultimele 3 zile.

| anonim_4396 explică (pentru Diabolique):

Diabolique, azi noapte m-am trezit si am dat 85 de raspunsuri, in joaca, tinand cont ca era si pe f.b., skype si mess, cu perioada am gresit eu, iti dau dreptate dar un user se chinue toata ziua sa raspunda cand nu apar toate intrebarile iar altul se scoala bine mercii noapte si ia toto caimacul, nu este corect, eu am scris ca raspunsul sa fie in primele trei nu sa se valideze primele trei

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hai, bai, ce tot te macina atat problema asta? Ai castigat o data! Ce vrei acum? Sa ajungi la badge auriu? Chiar n-ai altceva mai productiv de facut? Si las-o ca macane faza cu ajutorul! Trebuie sa fii naiv sa crezi ca acest concurs promoveaza "ajutorul", in afara de a face trafic...
Cine vrea sa ajute de-a binelea pe acest site nu e interesat de tricouri si alte premii puerile. Totodata nu sta nici sa posteze sute de raspunsuri.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai inteles gresit "(eu zic ca unul este de-ajuns ), cred ca este loc si pentru alti useri care isi doresc un tricou si care chiar ajuta la modul cel mai serios" asta inseamna ca imi doresc mai multe tricouri?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hai, scuteste-ma, nu vrei? De cateva zile tot figurezi in top 3. Asta te cam dezminte! Ori trebuie sa ai prea mult timp liber ca sa stai sa postezi intruna pe aici! Ma indoiesc ca te intereseaza asa mult ajutorul.
Nu am venit aici ca sa-ti critic activitatea ta pe site, ci faptul ca iti pasa prea mult de un concurs pentru copii si cu interese ascunse! E neserios de la natura de vreme ce promoveaza cantitatea.
Am ajuns sa vedem si utilizatori cu vreo 500 de raspunsuri pe zi, pe cand eu, unul, nu le dau nici in 6 luni! Cei din spatele acelor conturi n-au si ei o viata reala? Cum sa stai zi si noapte pe TPU pentru un tricou sau un badge de campion care sa te insoteasca pe site?
Si nimeni din categoria celor care ajuta la modul cel mai serios nu sta sa lupte pentru tricouri. Compara tu orice (macar si potential) campion al zilei cu utilizatori precum ioandelasal, Brigaela, greece12 sau alti utilizatori care nu posteaza doar de dragul conversatiei si a numarului de funde.
E o diferenta intre ajutor real pentru probleme reale si ajutor TPU-istic pentru probleme TPU-istice...care e si tinta acestor campioni.

Era unul trecut un concurs mai interesant numit Utilizatorul Lunii. Era votat de catre comunitate si promova mai putin cantitatea. Si premiile erau mai consistente. Nu stiu de ce au renuntat la el. Acum l-au inlocuit cu Maratonul de la Oracol(deci tragere la sorti) si au mai bagat si tricourile astea...
Dar na...se stie oficial macar ca TPU e o joaca de funde si tricouri, dar mai ales o afacere pentru branduri. Prin 2008-2009 era totusi mai loial ideii de ajutor. Erau uscaturi si pe atunci, dar fata de acum...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tricoul nu este pentru nimeni serios un premiu de urmat, e doar o smecherie de marketing pentru adolescenti care nu sunt interesati de valoarea raspunsului, ci doar sa-si vada numele acolo.
Nu conteaza cate raspunsuri dai, ci sa fie utile si intelepte. Nu conteaza ora la care le dai, conteaza sa fie bune. Nu conteaza de cand e intrebarea, oricand raspunsul tau la o intrebare veche poate ajuta.
Raspunde gandindu-te numai si numai la a face bine, la a oferi celorlalti ceva bun de la tine. Nimic altceva nu ar trebui sa-ti stea in minte. Daca raspunzi pentru tricou, n-o mai face.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Sti foarte bine cum sta treaba cu tricourile, asa ca nu trebuie sa ne ascundem dupa deget

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma ascund dupa deget. Credeam ca esti un pic altfel decat cei cativa carora nu le pasade raspunsuri si de ajutat, ci le pasa de tricou. Asa cum am zis: daca nu raspunzi doar pentru a-i ajuta pe oameni, las-o balta, nu merita.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
suna destul de bine si ai dreptate, dar nu 100%..cand a luat nastere aceasta competitie, nu s-a specificat aceste
probleme" relatate de tine..important e sa raspunzi si sa fie un raspuns de calitate, nu conteaza ca intrebarea este din 2009-2010.iar daca in urma validari se constata ca raspunsurile au legatura cu intrebarea, de ce sa nu fie aprobat? ..raspunde cine doreste/cine are timp suficient sa se mentina pe prima pozitie si tot asa. poate cei din administratie vad intrebarea ta si poate iti va da un raspuns pe placul tau domnule "ben"tongue
O zi bunahappy

| Fatamuntilor a răspuns:

Mai baieti ce dialoguri mai aveti si voi duminica dupa amiaza.Mi-am luat portia de ras pentru o saptamana.rolling on the floor