| Rizer a întrebat:

Buna

E urgent am primit un mesaj pe tel de la Super Bingo Metropolis si spunea ca am castigat 20000 de euro si pentru a intra in posesia premiului trebuie sa depun la banca 840 de lei ca ei inapoi sa-mi trimita banii!
Oare este adeavrat sau este teapa?
Va rog sa ma ajutati din inima!
"Felicitari SUPER-BINGO Metropolisa, v-a desemnat castigator al marelui premiu in valoare de 20000 euro.Pentru info-line apelati 0763997884 cod unic(SBM13A1)"
Asa era mesajul respectiv!
Si au mai zis ca premiul vine din ATENA GRECIA cica au banca astia de la bingo acolo cu care comunica si in care tin aia banii! Si cica de aia sa dau aia 84o de lei!
Bilete la Bingo n-am cumparat in viata mea!

11 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

TEAPA!
Realizezi ca 840 RON sunt 200 de euro si daca trimit chestia asta la o suta de naivi, maine castiga ei 20000 de euro?
N-ai luat bilet la bingo niciodata in viata ta! De unde te-au gasit?
Si-n plus,grecii sunt in prag de faliment,lupte de strada,prapad,nenorocire,cine crezi ca-si mai tine banii in tara asta?!? Pana si grecii si-i transfera!
Revino-ti!
De fapt, tu fa ce vrei, dar maine sa nu plangi ca ai luat teapa!

| danielcretu1980 a răspuns:

Clar e teapa.

| danielcretu1980 a răspuns:

Ai mai intrebat, tot teapa consideram ca e.
daca suna prea frumos ca sa fie adevarat, probabil ca e.

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Dau copy paste la raspunsul pe care deja ti l-am dat:
"Ma, tu esti proasta sau doar te prefaci? CUM naiba sa castigi la bingo cand tu nici macar nu ai participat! Cum naiba sa ti se ceara bani pentru un premiu castigat? In ziua de azi nu conteaza in ce tara sunt banii. pot fi transferasi in cateva secunde!

Daca tu crezi ca e adevarat meriti executata pe motiv de prostie excesiva. "

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bingo Metropolis nu cere niciodata bani castigatorilor, indiferent de suma, indiferent de motiv.
Bingo Metropolis nu ofera premii celor care nu au cumparat bilete bingo metropolis.

Esti doar victima unor excroci care incearca sa te convinga sa expediezi niste bani catre o tara unde, prin western union se pot ridica banii fara act de identitate si astfel faptasul este greu de gasit si dovedit si procedura este extrem de greoaie si costisitoare.
De obicei excrocii redirectioneaza sumele excrocate in alte tari prin western union, in Romania au nevoie de acte de identitate pe[entru ridicarea banilor primiti prin transfer, in majoritatea tarilor din U.E ridicarea nu se mai face cu act de identitate ci prezentand codul si suma.
Daca ti s-a facut o astfel de propunere de a plati un asa zis premiu de catre numarul 0763997884 atunci acest numar este al unor excroci, prin urmare suna la 1234 relatii cu clientii Cosmote pentru a bloca/sterge acel numar din baza lor de date, pastreaza acel sms.
De asemenea, poti face si o simpla plangere catre politie de tentativa de inselaciune, posibil sa mai fie si alte victime, poti cere prin pagina de contact Bingo Metropolis si alte indrumari, legat de aspectele in care numele lor si imaginea este implicata intr-o posibila frauda, te vor ajuta sa urmezi un cadru legal corect.

| Rizer explică:

Dar ei au spus ca nr nu are nici o legatura cu biletele au spus ca nr meu a fost ales printr-o tragere la sorti de la operaturul de telefonie ca si cum nr meu de tel a fost castigator in urma tragerii la sorti!

| cocosnucifera a răspuns:

E fals, dar daca vrei sa fi sigur, intra pe site-ul lor ia nr de tel de acolo si suna!

| pufoasa a răspuns:

Daca nu ai ce face cu banii sa ii investesti in altceva folositor tie da`le lor banii laughing cum sa dai banii, pentruati ridica premiul? nu ti se pare putin cam stupid? CLAR CA II TEAPA

| flavia002 a răspuns:

Vor sa te fraiereasa

| apavalaoaiemonica a răspuns:

Teapta!