| alex_8137 a întrebat:

Ce se face cu fundele pe care le primesti de la utilizatori? Dc se da funde,?

Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

În momentul în care un utilizator pune o întrebare și primește niște răspunsuri, va acorda fundiță răspunsului cel mai util, serios, adecvat și care l-a ajutat cel mai mult. Este un fel de recompensă, dacă vrei, pentru persoana care ți-a oferit cele mai multe informații.

Pe de altă parte, fiecare fundiță acumulată valorează 100 de puncte care se adaugă la rankul tău, și astfel urci în clasamentul TPU : http://www.tpu.ro/useri. Poți vedea poziția ta pe clasament când intri la Vizualizare profil, pătratul portocaliu din dreapta pe care scrie Rank și numărul corespunzător poziției tale din clasament.

11 răspunsuri:
| Karinakari99 a răspuns:

Buna,alex!
Fundele se adauga la colectia ta de raspunsuri castigatoare.Nu se face nimic cu ele, doar acumulezi puncte.Te ajuta sa devii expert.Este un mod de ai multumi celui care te-a ajutat cel mai mult.De asta de dau.
Bye!

| Alyra a răspuns:

Când primeşti o fundiţă înseamnă că răspunsul pe care l-ai dat la o întrebare a fost ales drept cel mai bun răspuns la întrebarea respectivă. Are 3 roluri:
1.Valorează 100 de puncte
2. Dacă ai foarte multe fundiţe devii expert TPU
3.Te motivează ca să îi ajuţi pe ceilalţi(nu că nu ai face-o şi dacă n-ar fihee hee )

Răspuns utilizator avertizat
| Cezar a răspuns:

Bună Alex! Funda se dă, atunci cand un utilizator TPU, raspunde la o intrebare iar acel utilizator care a pus intrebarea, o consideră corectă, i se dă fundă, ca premiu!
Dupa ce acumlezi un numar mare de funde, utilizatorul, primeste o funda mare numita (Fundă expert).
Prin acea fundă, lumea vede câta experienta are, si prin acumularea de funde la fel!
Sper că am fost de ajutor

Răspuns utilizator avertizat
| MysticWayz a răspuns:

Bine ai venit printre noi!
Fundita = Medalie oranj = Raspuns castigator = 100 de puncte.
Este un fel de "Multumesc". In acest fel ii multumesti celui, care te-a ajutat cel mai mult, raspunsul caruia a fost cel mai bun, din punctul tau de vedere.
Cand te vei hotara, ce raspuns este cel mai bun/folositor (in mod normal ai maxim 5 zile la dispozitie), va trebui sa dai clic pe "Declara raspuns castigator" in dreapta raspunsului preferat, iar apoi sa dai clic pe "OK". E simplu.
Succes! Numai bine!

P.S. Citeste si Intrebarile frecvente: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente. Sigur, vei gasi multe raspunsuri si aici.

Sper ca te-am ajutat. Fundita? :)

| GumitzaXD a răspuns:

Pai cu fundele nu se face nimic. Daca ai parca peste 100 sau 1000 de funde deviii expert TPU daca ai peste esti userul anului, parca. Fundele se dau fiindca, cand unii oameni raspund la o anumita intrebare iar raspunsul a fost de folos acelei persoane drept multumire ii da o funda...sau voturi inteligent.folositor.sau chiar amuzant.Raspunsurile date in batjocora sau care pentru cel cu intrebarea nu ii s-a parut frumos ii da stupid(daca e in batjocora)daca nu e de folos ii da nefolositor. Unii dau nefolositor sau stupid fiindca sau certat cu altii.si sa se razbune. daca numele tau il mai au si alti user pe locul 1 e cel cu cele mai multe voturi de bine enumerate mai sus:amuzant, folositor inteligent... daca vrei informatiim, sugestii etc.dai un mesaj adminului sus in dreapta la contact si completeaza tot ori trimitei un mesaj Stelei pe StelaTPUro pentru mai multe informatii da-mi un mesaj privat.O zi buna.

| MrsDraculescu a răspuns:

Fundele iti cresc punctajul si rank-ul.

| CoolSaku a răspuns:

Fundele sunt date celor mai bune raspunsuri, sau celor mai bune considerate de cel care intreaba. Ele iti dau 100 punctet, deci te ajuta sa iti cresti rank-ul. (Vezi rank-ul si punctele pe Vizualizare profil)

| Enzo2011 a răspuns:

Fundele sunt o rasplata pentru cel mai bun raspuns,cel care te-a ajutat cel mai mult si tot o data se poate spune o competitie intre utilizatori(adica cine are cele mai multe funde devine expert) dar pentru un utilizator care vrea doar sa ajute lumea aceste nu sunt importante, pentru el important este sentimentul pe care il are cand pers pe care aa ajutat-o ii multumeste sau cand pur si simplu raspunde la o intrebare care sa-i puna la incercare cunostintele in diferite domeni(cum ar fi si cazul meu, acesta este un loc unde sa-mi expun opinili si sa ajut lumea pe cat de mult pot).

| Biancaaa6729 a răspuns:

Cred ca de transforma in punctehappy Funda?batting eyelashes