| xt9000 a întrebat:

Ce trebuie sa fac sa devin exprt TPU.sa fiu intr-un top in rank, un anumit numar de funde sau voturi?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Salut!
Nu conteaza foarte mult nici Rank-ul, nici vechimea ta pe site si nici numarul de raspunsuri castigatoare (fundite), ci calitatea raspunsurilor, cat de mult ai ajutat. Activitatea trebuie sa fie constanta si de calitate. Singure conditii OBLIGATORII (desi au fost si exceptii) sunt: sa ai in total minim 500 de raspunsuri (le poti da intr-o saptamana sau in luni de zile, nu conteaza) si sa ai un raport (numarul raspunsurilor castigatoare impartit la numarul total de raspunsuri) de minim 10%, adica cel putin un raspuns din 10 trebuie sa fie castigator (conteaza calitatea, nu cantitatea). Cam atat. Deci, cand administratorii vor hotara, ca a venit momentul potrivit, atunci vei deveni Expert. Ei au ultimul cuvant. Se intampla fara sa te astepti. Citeste aceste postari (plus comentariile) http://www.tpu.ro/blog/?p=601 , http://www.tpu.ro/blog/?p=134&cpage=1#comment-8658 , si te vei lamuri mai bine.
Succes! Numai bine!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Titlul de expert nu depinde de numărul de funde ori de numărul de răspunsuri folositoare (nu este stabilit un anumit număr la care devii automat expert). Trebuie să ai o activitate susţinută şi îndelungata pe TPU, în teorie cel puţin 500 de raspunsuri şi două luni, în practică cu mult mai mult, să ai multe răspunsuri folositoare, din mai multe domenii ori chiar să fii expert într-un domeniu. Când echipa TPU va considera că îndeplineşti condiţiile şi că meriţi titlul ţi-l va acorda. Succes şi numai bine.

| Biby a răspuns:

Buna.
Un lucru este sigur:nu prin funde,cum fac 90% din utilizatori de aici.
Oricine poate devenii expert TPU,singurele conditii OBLIGATORII,dar mai sunt si exceptii sunt:
- sa fi participat intens pe TPU.ro: minimum 500 de raspunsuri postate si minimum doua luni de la inscriere
- sa fi oferit, in mod consecvent, informatie care sa fie de folos celorlalti; raspunsurile cu caracter conversational, trivial sau zeflemitor nu se iau in considerare
- sa nu fi jignit alti utilizatori
- sa fi respectat politica TPU.ro si scopul esential pentru care acesta a fost creat
Acei utilizatori care provoaca sau stimuleaza conflicte, cei care jignesc, hartuiesc, abuzeaza de functiile site-ului, spameaza sau incalca in oricare alt fel politica noastra sau termenii si conditiile tpu.ro, au sanse mult mai mici de a deveni Experti TPU.ro, deoarece consideram ca acestia inteleg gresit menirea site-ului Toti Pentru Unu si il folosesc in alte scopuri decat cel pentru care e destinat.
Sunt expertii TPU si cu 40-60 de funde,dar care da raspunsuri foarte folositoare si cel mai important nu cere funde.
Sper ca te-am ajutat!

| Jessica a răspuns:

Trebuie sa ai cel putin 500 voturi folositoare. Nu conteaza deloc fundele, nici rankul. Dar asa cred majoritatea utilizatorilor. Adminii site-ului vor decide cand vei fi expert. Daca nu te-am lamurit citeste pe site.

| 1ce a răspuns:

Iti trebuie multe funde, nu stiu exact cate dar cred ca peste 70.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a deveni expert TPU nu conteaza nici numarul de raspunsuri castigatoare, nici numarul de puncte, nici numarul de voturi primite la raspunsurile tale.Singurele lucruri care conteaza cu adevarat sunt calitatea si sa ai minimum 500 de raspunsuri.

| urgentr a răspuns:

Da,tb sa ai peste 1000 funde
funda?