| AntiHero a întrebat:

Cum as putea ajunge la rank-ul de senior sau expert aici? Rank-urile se iau dupa cate puncte ai sau cate funde, intrebari etc? Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Ca sa ajunsi,, senior'' trebuie sa ai cel putin 100 de raspunsuri valabile si 10 zile de la inregistrare.
Nu se tine seama pozita in clasament, funde sau intrebari,
Experti nu s-au ales cel putin de cand vietuiesc eu pe acest site, dar se vor alege(cred) userul anului mai pe la sfarsitul lui2014.

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#26

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să citești aici cum funcționează: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
Pa, pa.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pentru a ajunge user senior, trebuie sa ai 10 zile vechime pe site/100 raspunsuri date bune si de calitate, nu conteaza pe ce loc esti si nici funditele nu conteaza.
Cat despre titulatura de a fi expert, trebuie sa ai minim 3 luni vechime/peste 500 de raspunsuri/sa nu jignesti/sa ai un comportament decent si sa nu cauti polemica cu userii.
Apoi adminii hotarasc daca meriti ori nu aceasta titulatura.
O zi frumoasa sa aihappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

RANK-ul este o chestie, iar statutul de Junior/Senior ( eventual Expert ) este cu totul altceva :)

"26. Cum ajung senior?
Pentru a ajunge senior ai nevoie de 100 de raspunsuri postate in comunitate si 10 zile trecute de la crearea contului. Numarul de funde nu conteaza in aceasta situatie. " - SURSA :
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#26

Rank-ul este poziţia ta în clasamentul general al userilor.
Pentru a avea un rank cât mai bun, trebuie să acumulezi cât mai multe puncte :)

"10. Cum castig puncte pe TPU?
Acumulezi puncte de fiecare data cand oferi raspunsuri. De asemenea, castigi puncte si prin voturile primite pentru raspunsurile tale.
- pentru postarea unui raspuns (aprobat) veti primi 50 de puncte;
- pentru postarea unei intrebari nu se mai ofera niciun punct si nici pentru votarea raspunsurilor postate de altcineva;
- atunci cand un raspuns este ales castigator, cel care l-a postat primeste 100 de puncte;
- pentru fiecare vot "folositor" sau "inteligent" primit, se ofera cate un punct.
Se acorda puncte suplimentare pentru rapiditatea cu care postezi un raspuns: primul raspuns postat pentru o intrebare valoreaza 50 de puncte; al doilea - 40 de puncte; al treilea - 30 de puncte; al patrulea - 20 puncte; al cincilea raspuns - 10 puncte.
Pentru a vedea care dintre intrebari nu au niciun raspuns/ au un raspuns/ au doua raspunsuri/ au trei raspunsuri, intra aici." - SURSA :
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#10

Punctele acumulate pentru răspunsuri ( respectiv şi cele aferente fundiţelor, sau cele aferente Oracolului ) te ajută să "creşti" în topul/clasamentul utilizatorilor :)

Ca să avansezi în topul userilor şi să ai un rank cât mai bun ( MIC ) - deci, trebuie să acumulezi cât mai MULTE puncte!

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

"Expert TPU" este "titlul" ( gradul ) suprem/maxim pe care îl poate obţine un user!

Acordarea titlului de "Expert TPU" se face de către echipa TPU ( de Admine )!

"Asadar:

Cine sunt Expertii Toti Pentru Unu?
Expertii TPU.ro sunt cei mai devotati, implicati si activi membri ai comunitatii Toti Pentru Unu. Sunt cei care ne-au impresionat prin cantitatea si calitatea raspunsurilor lor, prin empatia si altruismul de care au dat dovada, dar si prin experienta si nivelul lor de cunostinte!

Cine alege Expertii? Dupa ce criterii?
Echipa Toti Pentru Unu. In calitatea de administrator al site-ului, eu ii propun pe cei care consider ca merita acest statut si ma consult cu ceilalti membri ai echipei TPU atunci cand este cazul.

Criteriile dupa care stabilim cine devine Expert sunt cele enuntate mai sus.

Cum pot sa devin Expert TPU? Pozitia in clasament conteaza?

Orice membru al comunitatii Toti Pentru Unu poate deveni Expert! Cei care contribuie cu cele mai bune, utile si "date din suflet" raspunsuri sunt intotdeauna remarcati! Ca in orice comunitate, cei mai merituosi membri ies in evidenta!

Membrii comunitatii pot propune numirea altor membri ca Experti?

Da, propunerile sunt apreciate si luate in considerare, insa decizia finala tot echipa TPU.ro o va lua." - SURSA :
http://www.tpu.ro/blog/?p=134

"Ca si conditii minimale, utilizatorii propusi de voi trebuie:

- sa fi participat intens pe TPU.ro: minimum 500 de raspunsuri postate si minimum doua luni de la inscriere

- sa fi oferit, in mod consecvent, informatie care sa fie de folos celorlalti; raspunsurile cu caracter conversational, trivial sau zeflemitor nu se iau in considerare

- sa nu fi jignit alti utilizatori

- sa fi respectat politica TPU.ro si scopul esential pentru care acesta a fost creat

Acei utilizatori care provoaca sau stimuleaza conflicte, cei care jignesc, hartuiesc, abuzeaza de functiile site-ului, spameaza sau incalca in oricare alt fel politica noastra sau termenii si conditiile tpu.ro, au sanse mult mai mici de a deveni Experti TPU.ro, deoarece consideram ca acestia inteleg gresit menirea site-ului Toti Pentru Unu si il folosesc in alte scopuri decat cel pentru care e destinat." - SURSA :
http://www. tpu.ro/blog/? p=601,

Ca o "condiţie" suplimentară, în practică, s-a mai observat NECESITATEA de a avea un raport minim de 10 % răspunsuri câştigătoare ( din cele date ) - adică, cel putin 1 răspuns din 10 să fie castigator!

Oricum, cred că mai ai MULT de AŞTEPTAT =))

De peste 2 ani, de când eu activez pe site, NU s-au mai ales Experţi TPU :(

| Jipa95 a răspuns:

Cum ajung senior?
Pentru a ajunge senior ai nevoie de 100 de raspunsuri postate in comunitate si 10 zile trecute de la crearea contului. Numarul de funde nu conteaza in aceasta situatie.
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#26