| anonim_4396 a întrebat:

Cum se pun întrebări anonime pe aici? Am văzut că mulți anonimi postează pe aici. Există o funcție și pentru a posta întrebări sub anonimat?

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Ca sa pui intrebarea ca,, anonim'' dela inceput nu se poate!
Insa poti pune o intrebare, sa astepti sa iti raspunda cineva apoi sa o stergi.
Insa eu nu vad rostul
Se presupune atunci cand faci o postare, iti expui o problema. APOI o stergi! Care e rostul?

21 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poți să îți pui la username, numele "Anonimul venetian". Suna mai romantic... happy

| Mosotti a răspuns:

Nu poti pune in anonimat de la inceput. Ei isi sterg intrebarile sau raspunsurile dupa aia, si asa raman anonim, desi cine stie, stie cine era, degeaba se ascunde.

| NLS a răspuns:

Dupa ce iti stergi o intrebare, ea ramane in continuare afisata pe site, insa autorul devine anonim.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Ideea era ca întrebarea să fie anonimă, complet, de la început. happy
Dar mulțumesc oricum de răspuns. E bine de știut și asta. happy

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru Bubico2022):

Exista o soluție simplă pentru problema IP-ului. Pe fiecare cont intri mereu de pe acelasi device, pe unul de pe telefon, pe celălalt, de pe PC. Cite device-uri ai, atîtea conturi poți avea fara sa fi descoperit.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Nu-mi torturați urechiușele și ochii, dar mai ales mințișoara cu informații tehnice laughing))) pentru mine aceste informații sunt posturi străine laughing))) Cred că după ce citesc IP-uri și ce ai mai spus tu și Bubico pe aici, o să fiu mai dornică să deschid radio-ul vecinilor mei, bulgari. laughing))) Sigur o să prind mai repede bulgara decât tehnologia și informatica. happy
Dar oricum vă mulțumesc amândurora pentru intenția de a explica, bănuiesc că astea sunt informații basic despre adrese de site și altele happy deci îți dai seama cât de în urmă sunt cu tehnologia. laughing))

| anonim_4396 explică (pentru Bubico2022):

IP?! happy am auzit în filme ce era, dar habar nu am ce e laughing))

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am sa îți explic in doua cuvinte cum e cu IP-ul. Ce e CNP-ul pentru o persoana, așa e IP-ul pentru un dispozitiv conectat la net. Ambele sunt formate din cifre, ambele sunt pentru recunoașterea exacta. Daca ai trei dispozitive in casa (telefon, tableta, PC), ai trei IP-uri cu care accesezi internetul.
Nici eu nu le am cu astea, doar chestii de baza știu.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Mulțumesc! happy Acum s-a făcut ceva lumină. laughing

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu drag! happy

| anonim_4396 explică (pentru Bubico2022):

Exact! laughing) Prea mult laughing)) ahhh dar pentru prima dată cred că îmi înțeleg elevii laughing)) doamne laughing) cred că i-am jignit sincer când le-am cerut militărește să priceapă laughing) sau când le bag materie pe gât. Săracii mei elevi sad chiar îi înțeleg, exact așa mă simt eu acum laughing)) un elev al naibi de prost laughing)) care are impresia că prinde posturi străine laughing))

Mulțumesc de articol, o să-l studiez! happy

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ai mai pune intrebarea daca vrei sa fii anonim de la inceput? De ce iti mai faci cont? Doar sa te afli in treabă?

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Asta așa e happy Dar poate unele întrebări sunt penibile sau deși pari open-mind, de unele chestii nu ai vrea să știe oamenii cu care tu chiar ai conversat pe aici, vrei să le păstrezi sub anonimat, dar totuși ai vrea un răspuns la ele. happy Și observasem mulți pe aici anonimi care adresau întrebări happy Și nu înțelegeam cum fac treaba asta. happy

| VoidEternal a răspuns (pentru cristi202):

Ăla e mac address-ul. Daca accesezi internetul de pe telefon, PC, laptop, tableta, cuptor cu microunde, dar toate sunt legate la aceeași rețea wifi atunci toate vor avea același ip. Daca in schimb pui o întrebare de pe wifi și ca sa dai un răspuns te deconectezi și intri pe date mobile atunci, raspunsul o sa apară de pe alt ip. Ip-ul tau public este cel pe care ți-l dă providerul de internet, iar ăla poate fi aflat de oricine are ceva cunoștințe tehnice.

| cristi202 a răspuns (pentru VoidEternal):

Stiu ce zici. Eu am simplificat explicația cît am putut de mult, ca sa nu o bag și mai mult în ceata.
Mai nou te poți conecta la net și cu cuptor cu microunde? laughing

| helpforyou a răspuns:

In mod anonim nu le poti pune.