| TheMuschetar a întrebat:

1.Eu raspund la intrebari dar nu apar la profil, cum trebuie facut sa apara?
2.Cum pot face puncte?
3.Cum dau funda?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna si bun venit pe sitehappy am vazut ca astazi te-ai inregistrat.
fiind nou pe site, dureaza pana iti apar intrebarile/raspunsurile si punctajul, maine dimineata la reactualizare iti vor aparea.

fii activ/a pe site si raspunde la cat mai multe intrebari, poti pune si tu intrebari, daca raspunsurile tale sunt de buna calitate si sunt aprobate de catre admini, atunci primesti punctaj.
Funda se da raspunsului castigator, e o rasplata si un "Multumesc" pentru ajutorul acordat+ funda valoreaza 100 de puncte, funda se da, dar si se primeste, datorita acestor funde primesti punctaj si ocupi un loc fruntas in clasament...in momentul in care tu ai pus o intrebare pe site, astepti raspunsuri, in dreptul fiecarui raspuns apare o fundita, cand crezi ca ai gasit raspunsul multumitor, poti declara castigator acel raspuns, dand click pe acea fundita, odata declarat castigator, numai poti da altcuiva o alta fundita, la restul raspunsurilor le poti da vot, sub fiecare raspuns exista optiune Evalueaza, dai click si iti apar niste casute cu voturi..folositor, inteligent etc.tu bifezi ce casute vrei tu in functie de calitatea raspunsului respectiv, apoi dai click pe celalalt Evalueaza pentru a fi inregistrate voturilehappy
O zi minunata sa aihappy

5 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

1.Maine iti vor aparea pentru ca atunci se face actualizarea.

2."Cum castig puncte pe TPU?
Daca esti logat si oferi raspunsuri acumulezi puncte. De asemenea, castigi puncte si prin voturile primite pentru raspunsurile tale. Trebuie sa ai in vedere faptul ca si pe TPU calitatea primeaza - cu cat raspunsul pe care il dai este mai bun, mai folositor, inteligent sau amuzant (si cotat ca atare de catre ceilalti utilizatori), cu atat vei primi mai multe puncte pentru acel raspuns.

pentru postarea unui raspuns (aprobat) veti primi 50 de puncte;
pentru postarea unei intrebari nu se mai ofera niciun punct si nici pentru votarea raspunsurilor postate de altcineva;
atunci cand un raspuns este ales castigator, cel care l-a postat primeste 100 de puncte;
pentru fiecare vot "folositor" sau "inteligent" primit, se ofera cate un punct.

De asemenea, se acorda puncte suplimentare pentru rapiditatea cu care postezi un raspuns:

primul raspuns postat pentru o intrebare valoreaza 50 de puncte;
al doilea - 40 de puncte;
al treilea - 30 de puncte;
al patrulea - 20 puncte;
al cincilea raspuns - 10 puncte."

3. Funda-Atunci cand la o intrebare de a ta alegi raspunsul castigator, cel mai bun.Un fel de "multumesc".
Langa fiecare raspuns ai o funda gri.Dai click pe ea si ai ales raspunsul.NU trebuie sa ai funde ca sa poti da si NU trebuie sa dai funde ca sa poti primi. Funda inseamna si 100 de puncte.Multi cred ca daca ai multe funde devii Expert TPU, dar nu este asa.
Mai multe despre TPU: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
http://www.tpu.ro/blog/
Succes!

| iKeel a răspuns:

1. Trebuie să aştepţi să fie văzut de admin răspunsul după îl pune pe site.

2. Punctele le poţi face :

Dacă te vizitează cineva primeşti puncte.

Răspunsuri.

Voturi.

Răspunsuri câştigătoare.

Raspunsuri considerate folositoare.

Raspunsuri considerate inteligente.

Intrebari la care ai raspuns primul.

Intrebari la care ai raspuns al doilea.

Intrebari la care ai raspuns al treilea.

Intrebari la care ai raspuns al patrulea.

Intrebari la care ai raspuns al cincilea.

Cum se dă funda?

În fiecare răspuns la întrebarea ta, ai în fiecare stângă a răspunsului, o fundiţă gri, dăi pe ea, cui vrei să câştige, adică care te-a ajutat mai mult, şi i-ai mulţumit printr-o fundă.

| UssserName a răspuns:

1Trebuie sa astepti 5-10 min sa se publice raspunsurile.
2 Cand raspunsurile tale date sunt bune si sunt alese se da Funda si puncte
3Atunci cand primesti mai multe raspunsuri in dreapta fiecarui rasp. este un patrat in care scrie DECLARA RASPUNSUL CASTIGATOR iar acesta va primi o fundita succes!

| TheMuschetar explică:

Imi cer scuze petru greseala de tipar.
Nu este avere ci apare.
Multumesc!