| HeyPisy a întrebat:

Imi puteti spune va rog cum se da funda?
Am auzit de la unii, ca la toate comm-urile exista o funda in dreapta si dai funda la comm-ul care te-a "lamurit" la accea intrebare, dar, mie nu imi apare nici o funda in dreapta comm-urilor straight face
Cine ma lamureste funda!

Răspuns Câştigător
| Bibuşca a răspuns:

Dintre toate raspunsurile oferite pentru o intrebare, castigator este acel raspuns care se dovedeste a fi cel mai inteligent si cel mai de folos pentru persoana care a pus intrebarea respectiva, fie prin desemnare de catre aceasta persoana, fie prin desemnare in mod automat, in functie de numarul de voturi "folositor" si "inteligent" primite de la membrii comunitatii.
Procedura este urmatoarea: Dupa trei zile de la postarea unei intrebari pe TPU.ro, daca aceasta primeste cel putin doua raspunsuri, utilizatorul care a pus respectiva intrebare primeste o notificare prin e-mail, in care este invitat sa desemneze raspunsul pe care il considera cel mai bun. Utilizatorul are la dispozitie doua zile pentru a alege raspunsul castigator. Daca utilizatorul nu alege un raspuns castigator in termen de doua zile, desemnarea raspunsului castigator se realizeaza in mod automat. Astfel, raspunsul care a fost votat de cele mai multe ori ca "folositor" si "inteligent" va fi desemnat ca fiind castigator. In conditiile in care mai multe raspunsuri au fost votate de acelasi numar de ori ca "folositor" si "inteligent", primul postat dintre acestea este ales "castigator".
Sursa: Intrebari Frecvente

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Bine ai venit printre noi!
Funda = Cocarda oranj = Răspuns câştigător = 100 de puncte.
Este un fel de "Mulţumesc". În acest fel îi mulţumeşti celui, care te-a ajutat cel mai mult, răspunsul căruia a fost cel mai bun, din punctul tău de vedere.
Când te vei hotărâ, ce răspuns este cel mai bun/folositor (în mod normal ai maxim 5 zile la dispoziţie), va trebui să dai clic pe "Declară răspuns câştigător" în dreapta răspunsului preferat, iar apoi să dai clic pe "OK". E simplu.

Şi mai ceva, dacă după cele 5 zile, pe care le ai la dispoziţie din ziua, în care ai postat întrebarea, nu ai ales câştigătorul, iar cel puţin un răspuns are minim 5 voturi (în total) de "inteligent" şi/sau "folositor", atunci răspunsul câştigător va fi selectat automat de roboţel TPU (în funcţie de numărul de voturi). Însă dacă nici un răspuns n-a strâns cele 5 voturi până în a 5-a zi, atunci vei putea singur să hotărăşti, când şi dacă vrei să premiezi vreun răspuns.

Citeşte şi Întrebările frecvente: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente! O să găseşti multe răspunsuri şi aici. Succes! Numai bine!

P.S. În această perioadă site-ul are nişte probleme tehnice. Şi momentan nu suntem lăsaţi să selectăm răspunsuri câştigatoare. Dar ai puţină răbdare şi site-ul îşi va reveni la normal!

| Bibuşca a răspuns:

Si daca la unele raspunsuri nu iti apare funda inseamna ca acel utilizator nu are punctele necesare adica daca are doar 3 puncte nu poate primi funda!

| OrangeJuice a răspuns:

Trebuie sa fie o funda, una gri.Se face portocalie cand pui cursorul pe ea.

| OrangeJuice a răspuns:

Ai dreptate.Nu mai sunt.M-am uitat si eu la o intrebare la care nu dadusem funda si nu erau.

| DaNaDoT a răspuns:

Asa e doar ca acum sunt niste probleme la site. O sa iti apara.