| Angelicas a întrebat:

Ma enerveaza foarte tare cand cineva posteaza o intrebare total diferita de categoria unde o pune si la sfarsit scrie "scuzati categoria dar e cea mai vizualizata si am nevoie urgent de un raspuns" sau ceva de genu.
pot sa raportez sau sa fac cumva sa dispara intrebarea? si daca pot, cel la care i-am scos intrebarea poate sa afle ca eu am facut-o?

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

O muți cu ajutorul chestionarului (dacă ești "senior") la categoria potrivită și problema-i rezolvată.

Apache
| Apache a răspuns:

1 ) Da poti
2 ) Nu...nu poate vedea ca tu ai fost

poti ori sa ii raspunzi la intrebare si la final sa muti categoria in care a fost plasata intrebarea raspunzand la chestionarul de la sfarsit.
Sau apesi functia,, evalueaza fara a raspunde,, de sub avatarul userului si completezi acel formular fara sa raspunzi la intrebare

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apache):

Functia aia "Evalueaza fara a raspunde" nu apare oricarui user, mai ales unui Junior. Zau ca nu inteleg de ce nu e disponibila pentru toata lumea. N-are nicio logica ca doar unii useri Seniori sa poata evalua intrebarea inainte sa raspunda.

| Apache a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba are.
Pentru ca inainte sa fie implementata functia asta toti trolli isi faceau conturi multiple si raportau intrebarile pana cand dispareau de pe site.
Asa in felul asta chestia cu raportarea incorecta a intrebarilor e cat de cat controlata

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apache):

Tu ai inteles ce am zis adineauri? Eu vorbesc despre clatite si tu despre gogosi. Care e logica din spatele ideii de a face disponibila acea functie pentru evaluarea intrebarilor INAINTE DE RASPUNS doar la unii useri Seniori?

| Apache a răspuns (pentru anonim_4396):

O fi mai mult o functie premium...
Acum cateva luni alexandra spunea ca numai expertii si userii anului au posibilitatea de a muta intrebari, acum vad ca si seniorii au posibilitatea asta...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apache):

Seniorii? Care? Cati dintre ei? De ce nu toti Seniorii?
Nu e nicio functie premium, in caz ca asta e scopul ei in privinta disponibilitatii. De ce? Pai pentru ca stiu s-o fac sa apara si pentru mine, pentru oricine, caci e disponibila si pentru noi, doar ca nu e setata pe "Vizibil".winking
Insa DE CE sa fie o functie premium? Care e logica? Ah, da, nu exista vreuna! Daca poti sa evaluezi o intrebare inainte sau dupa raspuns, nu e tot aia? De ce tu, de exemplu, poti sa intri pe o intrebare si sa o evaluezi fara sa-i raspunzi, iar eu sunt obligat sa raspund mai intai?(aparent) E chestia asta gandita putin?

Hai sa-ti las un exemplu: pune cineva o intrebare din aia la o categoria anapoda, ca doar asta e subiectul intrebarii de fata. Ei bine, eu ce fac? Trebuie sa-i raspund aluia: "Bre, gaseste-ti o categorie potrivita pentru intrebarea ta! Fara scuze!" ca de abia apoi sa pot selecta alta categorie pentru intrebarea lui, care intrebare e intotdeauna mutata doar de catre Experti sau Admini, culmea! Noi, Seniorii de rand, selectam acolo alte categorii degeaba, ca daca nu se uita moderatorii adevarati ai site-ului pe statisticile alea, totul e in zadar...si oricum le scapa o groaza! Site-ul e gandit prost rau!

| CautNume a răspuns:

Tu poti doar sa trimiti un mesaj administratorilor pentru ca esti Junior.Cand vei fi Senior vei putea raporta si muta intrebarea.
Ca sa ajung Senior trebuie sa ai minim 10 zile pe site si minim 100 de raspunsuri.Succes!
Mai multe despre TPU: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
http://www.tpu.ro/blog/

| DragosConstantin a răspuns:

Intrebarea poti sa o raportezi.Cum? Pai sub fiecare intrebare apare jos dupa chenarul in care poti sa ii raspunzi tu mai multe variante, iar tu poti bifa una dintre ele (Continut obscen/ilegal/piraterie sau Caracter irelevant sau Neinteligibil/spam), dupa ce ai bifat una dintre variante dai pe raporteaza si iti va aparea un chenar unde poti sa mai scrii tu ceva detalii, daca este cazul, daca nu atunci dai numai pe raporteaza. Sper ca ai inteles.