| Alexandrionelu a întrebat:

Mai nou moderatorii șterg răspunsuri fără a trimite mesaj ca răspunsul meu a fost șters. Eu tocmai am patit-o. Voi?

Răspuns Câştigător
| TPU.ro a răspuns:

Buna,

Hai sa lamurim putin lucrurile ca sa reusim sa ne intelegem. E vorba de un raspuns, da? Mesaj e considerat cel pe care il primesti in privat. Ca sa pot sa caut si sa gasesc problema, daca e una, am nevoie de mai multe informatii. Da-mi in privat, te rog, ce raspuns spui tu ca a fost sters si la ce intrebare a fost postat si voi incerca sa te ajut.

Cristina.

14 răspunsuri:
| TPU.ro a răspuns:

Buna,

Nu primesti nici un mesaj ca ti se sterg postarile, ci doar notificari in bara de sus, la clopotel.

Zi buna,
Cristina.

| Alexandrionelu explică (pentru TPU.ro):

Bună, Cristina
La notificare ma refeream. Mi-a fost șters un mesaj fără sa primesc această notificare. Întâmplător am redeschis întrebarea și am văzut ca nu mai era mesajul meu, fără a primi nici un fel de notificare despre asta.
Cum este posibil?
Mulțumesc.

| Alexandrionelu explică (pentru TPU.ro):

A trecut deja mai bine de o săptămână de la acel răspuns pe care l-am dat, răspuns care nu îmi apare nici ca și dat nici ca și șters, deși sunt 100% sigur ca l-am văzut postat. Timpul necesar pentru ca să găsesc întrebarea ar fi mult prea mare, ca să merite efortul. Lasă-o asa.
Oricum mulțumesc pentru implicare.
O seară frumoasă!

| TPU.ro a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Buna,

Hai sa lamurim putin lucrurile ca sa reusim sa ne intelegem. E vorba de un raspuns, da? Mesaj e considerat cel pe care il primesti in privat. Ca sa pot sa caut si sa gasesc problema, daca e una, am nevoie de mai multe informatii. Da-mi in privat, te rog, ce raspuns spui tu ca a fost sters si la ce intrebare a fost postat si voi incerca sa te ajut.

Cristina.

| Violleta2022 a răspuns:

Sistemul trimite notificari automate, dar uneori sunt glitch-uri in sistem si chiar este posibil sa nu-ti apara, nefiind alegerea moderatorilor sau a administratorului forumului.

In ce privesc mesajele scrise, va trebuii sa respecti regulile de folosire ale forumului, ca sa intelegi ca ceea ce ai scris contravine lor.

Uite aici:
40. Ce este interzis pe TPU.ro?

"Ne dorim ca TPU.ro să fie o agora, un spaţiu al exprimării libere, unde toţi membrii comunităţii noastre să se poată simţi în largul lor şi unde să poată interacţiona nestingheriti. Cu toate acestea, trebuie să ne amintim tot timpul că libertatea noastră este limitată de libertatea celorlalţi şi că, asemeni oricărui alt spaţiu public, TPU.ro are câteva reguli de conduită pe care trebuie să le respectăm cu toţii.
În linii mari, pretindem utilizatorilor noştri respectul reciproc, formularea clară a ideilor şi combaterea cu argumente a unei idei, nu desfiinţarea unui utilizator prin injurii.

Fiindcă aceste aspecte nu sunt mereu înţelese la fel de toată lumea, iată ce nu permitem noi pe TPU.ro:
- la nivelul postărilor, se consideră ca nepermis tot ce este pasibil de respingere;
- injuriile, limbajul obscen, agresiunea verbală şi ameninţările de orice fel;
- manifestări ale intoleranţei faţă de orice etnie şi faţă de opţiunile religioase, politice, sexuale etc. ale fiecăruia; instigarea la ură şi intoleranţa;
- spam/publicitate nesolicitată;
- rezolvarea de teme pentru acasă prin intermediul postărilor pe TPU;
- postările triviale sau care nu corespund cu specificul site-ului;
- postările care nu sunt formulate ţinând cont de regulile minimale ale gramaticii;
- postările care instigă la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substanţe interzise, furt etc);
- postările care încalcă drepturile de autor, oferind informaţie preluata din alte surse, fără precizarea acestor surse;
- postarea de linkuri de pe diferite site-uri care promovează sau încurajează pirateria;
- hărţuirea utilizatorilor;
- abuzul de orice fel (abuzul de dreptul de a posta, abuzul de dreptul de a vota sau de orice alta funcţie de pe site);
- asumarea identităţii altor utilizatori, crearea de clone sau conturi multiple;
- hacking.
În cazul întrebărilor din secţiunea Cauze Nobile, TPU.ro îşi rezervă dreptul de a şterge toate răspunsurile care nu respectă regulile minimei decente, care sunt în afara subiectului sau care ar putea leza imaginea respectivei cauze nobile.
Cine nu este de acord cu aceste reguli este liber să ne comunice acest aspect şi, dacă situaţia nu poate fi soluţionata astfel încât toata lumea să fie multumită, este liber să îşi încheie activitatea pe TPU.ro"

Daca ai nelamuriri asupra altor intrebari, uite aici:
https://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

| Alexandrionelu explică (pentru Violleta2022):

Am citit și eu regulamentul, după părerea mea răspunsul care mi-a fost șters nu se încadra în nici una din categoriile de mai sus, era doar ironic/sarcastic, dar ma rog, linia de demarcație este foarte subțire. Problema mea este lipsa notificării asupra ștergerii răspunsului, iar un "glitch" tehnic nu ar trebui sa existe într-un sistem automat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Ironia si sarcasmul sunt des folosite pentru a jigni pe cineva, sau poate fii interpretat, ca atac la persoana.
Asadar, fii mai bland si mai respectuos in comunicarea cu alti useri, fara sa intri in polemici cu ei, sau sa-i ataci/jignesti samd.

Citeste si Termenii si Conditiile de folosire ale forumului TPU:
https://www.tpu.ro/termeni-si-conditii

Mesajele ironice, jignitoare, vulgare sau ilegale sunt sterse de Admin sau moderatori, cand sunt raportate de alti useri.

Daca consideri ca raspunsul tau a fost corect, cu bun simt, fara atac la persoana sau fara jigniri, poti cere reanalizarea raspunsului, sau poti contacta ADMIN-ul forumului aici:

https://www.tpu.ro/contact

| Alexandrionelu explică (pentru Violleta2022):

Și libertatea mea de exprimare unde mai este? Asta imi părea unul din ultimele locuri de pe internet unde o comunitate relativ mare își putea exprima opinia, liber și anonim. Se pare că libertatea nu mai este la moda, sau suntem liberi sa spunem ce vrem doar atât timp cât este corect politic sau nu contrazicem ideile social impuse. Păcat. Site-ul asta a pierdut deja utilizatori foarte activi și utili și va mai pierde. Eu, personal ma gândesc serios sa încep conversații pe site-uri de același gen din străinătate, în engleză.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Exista libertatea exprimarii libere, doar ca nu se accepta jignirile, insultele si atacurile la persoana.
Nici site-urile de afara nu permit acest lucru, am fost admin la unul si blocam userii fara comentarii.

| Alexandrionelu explică (pentru Violleta2022):

Între un răspuns sarcastic sau acid și o insulta, jignire sau atac la persoană este o diferență foarte mare, pe care din păcate nici tu, nici moderatorii de pe TPU nu o cunoașteți.
Aporopo, spuneai ca și tu ai fost admin /moderator la un site, sa fie oare un defect profesional?
(genul ăsta de sarcasm, ca în fraza de mai sus a fost atât de "apreciat" de moderatori, încât mi-au șters răspunsul fără notificare).

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Sa-ti fie de bine, daca esti incapabil sa faci diferenta intre sarcasm, insulta, jignire sau atac la persoana.
Inveti tu intr-o zi, cand ti se vor sterge mai multe comentarii.
Din pacate, regulile sunt clar si sunt pentru toata lumea si nu-ti fa probleme, ca nici eu nu-s iertata, am 414 raspusnuri sterse, ca deh, este usor sa cazi in pacat si sa pui un comentariu mai acid.
Cat priveste jobul de admin pe site-ul american, era munca non stop acolo, ca se postau si chestii ilegale si droguri, pe langa limbaj injurios si am renuntat eu la el, fiindca nu mai aveam timp de mine si familia mea, sau de servici.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Ai dreptate si trebuie sa-mi cer scuze, cu privire la eliminarea "notificarilor" trimise de sistem, cand ti se sterge un raspuns.
Am vreo 12 raspunsuri sterse de la inceputul lunii si nu am notificari.
Doar vreo 2 sunt sarcastice, restul... nu i-au placut adminului sau moderatorului happy
Unul chiar continea informatie explicita despre bagajul de mana in avion, fara insulta, fara jigniri, doar informatie si totusi mi-a fost sters, fara posibilitatea sa cer "reanalizarea raspunsului" sau eliberarea lui.
Dupa cum vezi, suntem la mana editorului, sau mai bine spus, dupa cat de capricios este in ziua respectiva laughing

| Alexandrionelu explică (pentru Violleta2022):

Mie îmi este dor de internetul și de forumurile din ani 1998-2008. Era ceva nou și chiar era liber, se "autoguverna" ca o închisoare din America Latina. Dacă vorbeai prostii erai pus la punct rapid, dacă jigneai fără motiv îți umpleau oamenii repede frigiderul și culmea, majoritatea respectau regurile nescrise ale bunului simt, iar discuțiile erau mult mai interesante în absența cenzurii. Din păcate așa ceva se pare ca nu mai poate sa existe, cel puțin nu în "surface web".
Când părinții mei luptau în revoluție pentru libertate, eu, copil naiv, credeam că datorită lor, generația mea și generațiile viitoare vor avea "libertate". Din păcate se pare ca libertatea de exprimare este la fel ca și fericirea: nu le poți avea decât pe perioade scurte de timp și nu îți dai seama cât sunt de importante decât după ce le pierzi.

| Trustmotorcy a răspuns:

Îți apare notificare de obicei dacă mesajul a fost șters.

| Alexandrionelu explică (pentru Trustmotorcy):

De obicei da, dar de data asta mi-a fost șters fără sa primesc nici o notificare. WTF, TPU?