| Mia_Mimi_1996 a întrebat:

As vrea sa merg intr-o mini-vacanta cu mama la munte, cu trenul.Intrebarea mea este unde am putea merge unde nu este nevoie de masina? Fiindca stiu ca la Sinaia nu se poate urca pe jos nici până la cota 1400.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

La Sinaia am urcat pe jos și până la Cota 2000.
Pentru 1400, există și maxi-taxi, taxiuri normale, sau transport pe cablu.
Alte excursii din Sinaia (care se pot face pe jos): Castelul Peleș, Pelișorul, Mânăstirea Sinaia, cartierul Cumpătu și Casa memorială G. Enescu, (mini)Expoziția de machete de trenuri din Gara Sinaia etc.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, e poate emrge la munte fara masina, ca-s hoteluri peste tot in jurul garilor, atat la sinaia cat si la Busteni.
Bineinteles ca, la cota 1400 nu se poate ajunge cu masina, dar asta vedeti voi local, cum va descurcati.

| JackR a răspuns (pentru Violleta2022):

Of Doamne! Am scris doua randuri mai sus, la Cota 1400 SE POATE ajunge cu masina! Uite aici:
https://i.ytimg.com/vi/h7PmGJGdv-w/maxresdefault.jpg
Cum crezi ca au ajuns masinile alea in parcarea din fata hotelului? Le-au carat cu elicopterul?

| Violleta2022 a răspuns (pentru JackR):

Daca ninge, sa vad eu cum ajungi tu acolo... poate prin teleportare!

| JackR a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce crezi ca este chestia aceea alba, din fotografia de mai sus? Vata de zahar? Faina?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista telegondola pana la cota 1400. Nu ai nevoie de masina

| JackR a răspuns:

De unde stii ca nu se poate urca pe jos la Cota 1400?!
Pentru ca exista chiar si un drum asfaltat din Sinaia pana la cota 1400, care se numeste (surprinzator, nu-i asa?) strada "Cota 1400"!