| Etro a întrebat:

Bună.
O scurtă întrebare, având 18 ani, dacă vreau sa merg in Ukraina pentru o lună am nevoie de pașaport sau e destul actul de identitate? Sau și alte acte? Nu știu cum funcționează la graniță.

Răspuns Câştigător
| EuGiulia a răspuns:

Din moment ce Ucraina nu se afla in UE vei avea nevoie de pasaport.Doar in tarile din UE poti calatori doar cu actul de identitate.
Funda?

| Holiday a răspuns (pentru EuGiulia):

De fapt sunt si tari non UE unde poti merge doar cu buletinul. Nu e cazul Ucrainei. In alta ordine de idei, pasaportul este act de identitate.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi aici:
https://www.mae.ro/travel-conditions/3755

| darrio2007 a răspuns:

Altă țară nu ai gasit?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de pasaport, Ucraina nu e in UE nici nu are vreun acord cu UE

Răspuns utilizator avertizat
| Dandiiiiiiii a răspuns:

Si pentru o ora daca mergi, ai nevoie de pasaport.
Ucraina nu este membra UE.