| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Se poate transporta in bagajul de mana, in avioanele wizz, bauturi alcoolice? Am citit ca in bagajul de cabina ai voie maxim 1 litru de lichide in total. Dar nu am inteles daca poate fi alcool sau daca se refera doar la obiecte de igiena in general precum parfum, creme.
Nu am mers cu avionul si pentru ca e prima data nu vreau sa am un bagaj de cala, vreau doar sa vizitez rapid cateva rude.
Va rog frumos sa-mi explicati aceste detalii.
Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

În ciuda celor ce susțin contrariul, este permis să ai alcool la bord, dar NU trebuie să fie în recipiente mai mari de 100 ml și nu mai mult de 1 litru în total.
Toate aceste recipiente trebuie prezentate (așa cum a făcut cineva copy-paste mai sus) într-o pungă transparentă de plastic, la controlul de securitate înaintea îmbarcării.
PS pentru conformitate: dacă alcoolul ar fi interzis la bord, la fel ar fi și parfumurile, deodorantele și alte produse al căror component de bază este.

| Comunity a răspuns (pentru mihai69):

Multumesc de claritate. Nu stiam ca e permis alcoolul inainte de îmbarcare, doar ca poti sa il cumperi din duty-free si din avion, m-am gandit la orice fel de lichide, dar nu si la genul asta de lichid. happy Oricum e bine de stiu. Eu mereu am evitat sa am parfum, alcool si alte feluri de lichide si le puneam la bagajul de cala ca sa nu ma mai complic cu cei de la punctul de control sau sa mai stau in plus sa ma verifice, s-a.m.d.

| Comunity a răspuns:

"Lichidele din bagajele de mână vor fi supuse următoarelor restricții impuse de guvern:

lichidul trebuie să se afle într-un recipient cu capacitate de maximum 100 ml
toate recipientele cu lichid trebuie să încapă fără probleme într-o pungă de plastic de 1 litru, transparentă și resigilabilă, cu dimensiuni de 20 x 20 cm.
Punga de plastic va fi prezentată separat la verificarea de securitate din aeroport.
La serviciul de securitate al aeroportului vi se va solicita renunțarea la lichidele care nu respectă cerințele de mai sus."
Preluat de pe wizzair.com
Personal am evitat mereu să am lichide la mine(bagajul de mână) indiferet ca a fost parfum sau o sticlă de apă pentru că nu se ştie niciodată ce pot spune cei de la securitate. După cum e precizat mai sus cu 100 de ml, după parerea mea nici nu ai ce face deci nu merită. Mai bine iei o gustare si bei ceva înainte să pleci la drum pentru că dacă nu ai drum lung poți să mănanci şi să bei când ajungi la rudele tale. Te sacrifici o oră/două sau trei, eventual îți cumperi o sticluță de apă din avion şi aştepți să ajungi la destinație. De parfum nici nu mai zic.te dai înainte să pleci şi la întoarcere sunt sigur că rudele tale te pot împrumuta cu un puf de parfum şi deodorant.
P.S. Alcool nu ai voie în nici un caz, nu este permis în avion. Doar dacă îți cumperi din avion sau de la duty-free după ce ai trecut de punctul de control.

| PetraMath a răspuns:

Bună! Atât timp cât nu îți permit sa ai parfumuri mai mari de 30 de ml, creme și altele, nu cred ca ai voie cu un litru de alcool sigur. Nici măcar cu apa nu te lasă să treci.