Întrebare recomandată |

Care oras din Romania merita vizitat si de ce?

vreau sa merg un tur al Romaniei si sa stiu, multumesc

30 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Brasovul,datorita numeroaselor obiective turistice,datorita Pietii Sfatului,datorita Portii Schei, Portii Ecaterinei, strazii Dupa Ziduri, Bastionului Graft, Turnului Alb, Turnului Negru, Liceului Andrei Saguna. Este un oras care a stat secole sub stapanire austriaca/maghiara. Se poate ajunge aici prin curse regulate de autobuz care ajung la una dintre cele 3 autogari ale Brasovului:1, 2 si 3. Se poate ajunge facil si utilizand mijloace feroviare de transport (tren), prin Gara Brasov (numita si Gara Centrala, datorita faptului ca in municipiu exista 3 gari:Bartolomeu, Centrala si Darste).
Cu masina se pot folosi drumurile: DN73:dinspre Pitesti/Craiova/Bucuresti/Bulgaria (Calafat)/Serbia(Portile de Fier) (folosind autostrada A1),DN1,dinspre Sibiu/Alba Iulia/Deva/Arad/Timisoara/Ungaria/Serbia (judetul Timis)/Austria/Germania/Italia/etc., pe la vest, si dinspre Bucuresti/Giurgiu/Calarasi/Constanta/Bulgaria/Grecia/Turcia, pe la sud.
DN11 se poate folosi dinspre Sf.Gheorghe (Covasna)/Focsani/Galati/Bacau/Iasi/Rep.Moldova/Ucraina/Belarus/Rusia.
DN13 se poate folosi dinspre Tg.Mures/Sighisoara/Cluj-Napoca/Oradea/Satu-Mare/Ungaria/Austria/Cehia/Slovacia.
Datorita pozitionarii facile, se poate ajunge in Brasov in cel mult 6-7 ore (daca e drum prost), si cel mult 5-6 ore (drum de calitate buna).
Din vama Nadlac, in 6 ore.
Din Bucuresti, in 3-3.5 ore.
Din Constanta in 4-5 ore.
Din Iasi in 5-6 ore.
Alege Brasovul, merita!
Este un oras cu arhitectura veche si moderna, inconjurat de munti, unde clasicul si noul se imbina perfect, unde peisajele sunt nemaipomenite!

29 răspunsuri:
| a răspuns:

Fa-ma sa pricep! Faci un tur al Romaniei sau al UNUI singur oras?
Pentru ca, daca faci turul Romaniei, sunt multe orase care merita vizitate: Alba Iulia, Sibiu, Sighisoara, Brasov, Iasi, Suceava, Piatra Neamt, Curtea de Arges, Timisoara, Cluj si mai pot insira.
Mie mi-a luat vreo sase ani pana am vazut toata tara, tinand cont de faptul ca in fiecare an, faceam cate un traseu de 2-3 saptamani.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Bună.
Orașele mari au un trecut istoric bogat dar și locurile sătești sunt pline de povești, mâncăruri, etc.
Pa, pa.

| a răspuns:

Clluuuujjj! big grin, daca nu te deranjaza o aglomeratie mare, e perfect big grin

| a răspuns:

Clar, Bucuresti. Sunt parcuri care te lasa cu gura cascata. Si eu am fost si am ramas,, poker face! ".

| a răspuns:

Bucuresti
Sibiu
Constanta
Timisoara

| a răspuns:

Medgidia jud. CT, pentru ca ma simt ca in Brooklyn big grin

| a răspuns:

Daca faci un tur la Romaniei nu cred ca te limitezi la un singur oras. Toate merita vizitate, fiecare are frumusetea lui, farmecul lui, unul are o istorie mai deosebita, altul o legenda mai speciala, altul o geografie sau peisaje speciale. Eu am fost efectiv prin toata tara si pot spune ca ai ce vedea peste tot si ca e foarte frumoasa, oriunde ai merge happy Drum bun!

| a răspuns:

Uite aici:
1.Sibiu - Hermannstadt
Alaturi de Cluj-Napoca, Timisoara si Arad, municipiul Sibiu este unul din cele mai frumoase orase transilvanene.Are un farmec aparte,deorece este un "oras muzeu" ce evoca prin zidurile turnului de aparare,bastioanele fostei catati a Sibiu-lui,vremurile unei frumoase istorii.

Orasul pastreaza peste timp amintirea unor oameni de seama ai istoriei,artei si culturii nationale, figuri ilustre dinn randul celorlalte nationalitati - sasi, maghiari - care au trait si creat pe acste meleaguri pe care le-au considerat dintodea-una patria lor.
Astazi in municipiul Sibiu populatia totala este de 169.670 din care : 158.903 romani, 4.159 maghiari, 5.511 germani, 90 de sasi, 688 de tigani si altii (sursa - Directia Judeteana de Statistica Sibiu ).
"Orasul vechi", asezat chiar in centru, este inconjurat de zidurile vechii cetati.Prin traditie, Sibiul este impartit in orasul de sus si cel de jos.
Sibiul este cunoscut ca un puternic centru turistic cu numeroase si diverse obiective turistice.De asemenea,
imprejurimile sale sunt pitoresti si cu locuri atragatoare.

Obiective turistice in Sibiu :

1. Piata Mare - " Ringul cel mare" cum i se spunea odinioara, era locul de intalnire, de serbari. Festivitati pitoresti s-au desfasurat aici cu prilejul instalarii conducatorilor cetati.Aici se dadeau mese mari, Boi, berbeci si miei intregi se frigeau in piata si vinul se bea din uriase boloboace.Breslasii si ucenicii lor infatisau atunci jocuri populare cu talcuri simbolice.Memorabila a ramas serbarea de la 14 februarie 1582.Aici oamenii se intalneau si se sfatuiau cum sa apere cetatea in vremuri de rastriste.Tot aici multimea privea inmarmurita decapitari, spanzurari si chiar arderi pe rug, pana la sfarsitul secolului XVIII.
2. Turnul Sfatului - este asezat intre P-ta Mare si P-ta Mica.Constructia a fost terminata in anul 1588.Doua bolti il patrund, deschizand drumul spre orasul de jos. Povestea turnului n-a fost lipsita de momente dramatice.
...2006 - 2100 + Vezi răspunsul întreg

| a răspuns:

Oradea
http://www.ghidoradea.ro/despre-oradea.php

| a răspuns:

Pe mine m-a impresionat foarte mult Sibiul cand l-am vizitat :) A fost si este unul dintre cele mai reprezentative orase din Romania, atat din punct de vedere turistic, cultural dar si economic; o adevarata capitala turistica care atrage prin farmecul aparte, decorul natural si isoricul deosebit. M-au fascinat traditiile de acolo, cetatle sasesti unice in Romania, dar si numeroasele obiective turistice. Pentru mai multe detalii, te poti documenta de aici: :) http://www.helloromania.eu/Atractii-Sibiu-Sibiu Chiar merita vizitat, garantez!

| a răspuns:

Yahiko este un orfan.Si-a pierdut parintii intr-un razboi.El, impreuna cu Konan, au fugit din satul lor si au inceput sa cerseasca.Au cersit si daca nu li s-a dat ce au vrut, au furat si au fugit cu "prada".Mai tarziu ei l-au intalnit pe Nagato, au devenit prieteni, chiar frati si toti 3 faceau toate hotiile de prin zona.Intr-o zi, cand cei 3 sanini legendari se luptau cu Hanzou, ei l-au cunoscut pe viitorul lor profesor, Jiraya.El i-a antrenat si dupa ce a crezut ca sunt pregatiti sa se descurge singuri, a plecat. Yahiko a infiintat un "club" in care se lupta cu Hanzou.El a murit cand s-a intalnit cu Hanzou. Konan fusese rapita si Hanzou la pus pe Nagato sa-l omoare pe Yahiko pentru a o cruta pe Konan.Nici Nagato nici Konan nu fusese de acord dar can Nagato a tinut kunaiul in mana, Yahiko s-a dus direct in el.Corpul sau a devenit cea mai importanta piesa din toate corpurile lui Pein.

| a răspuns:

In Constanța, la mare :*

| a răspuns:

Sunt foarte multe orase in Romania care merita vazute.Eu as pune pe primul loc Bucurestiul care te va surprinde enorm! Ai ce vedea!
Urmeaza Sibiul, pe care personal nu l-am vizitat insa stiu ca este un oras superb.
Lista poate continua cu Brasov, Cluj, Iasi, Timisoara.

| a răspuns:

Sibiul este frumos!

| a răspuns:

Gresita categoria!

| a răspuns:

Romania e destul de frumoasa pentru straini?

| a răspuns:

Maramu tu! sau ma! o casa taraneasca si porturi Sighet e super si Sapanta

| a răspuns:

In Bucuresti, pentru ca sunt multe lucruri interesante!

| a răspuns:

În Bucureşti pentru muzee, statui şi unele parcuri.
Constanţa pentru marea albastră.
Dar cred că ai mai fost, în Sinaia unde poţi vedea: castele, munţi, mânăstirea, Deva pentru Aquapark.
Toate oraşele sunt frumoase, nu ne întreba pe noi, depinde de preferinţele tale, cele care le-am enumerat sunt cele în care am fost, trebuie să-mi dai mai multe înformaţii despre tine, oraşul. happy

| explică:

Intrebarea am formulat-o corect! Da, deci care orase sunt frumoase si ai ce vedea, in afara de Bucuresti si constanta unde am mai fost de 1000 de ori

| a răspuns:

Sinaia unde puteti vizita: castelele Peles, Pelisor; Manastirea Sinaia si unde indiferent de anotimp va puteti bucura de aerul curat si peisajele mirifice ale muntilor.

| a răspuns:

Brașovul este foarte frumos datorita obiectivelor turistice.

| a răspuns:

Eu ti-as zice sa alegi Oradea, este un oras superb, chiar nu ai cum sa te plictisesti intr-un oras ca asta

| a răspuns:

Sibiu

| a răspuns:

Brasov sau Sibiu.
Zonele de munte ♥, sunt mereu cele mai frumoase.
Iti recomand si Constanta!

| a răspuns:

Braşovul clar: combinarea dintre anticul frumos şi modern este incredibilă; plus că ai ce vedeawinking

| a răspuns:

Iti recomand sibiul pentru ca eu am fost acolo si inca mi-e dor de ce am vizitat si as mai putea vedea acele locuri din nou fara sa ma plictisesc

| a răspuns:

Craiova are multe obiective turistice cum ar fi Statuia lui Mihai Viteazu, Muzeul de arta, Parcul Nicolae Romanescu.

| a răspuns:

Iti recomand Bucurestiul si daca ai sa ajungi acolo poti sa vizitezi cel mai modern muzeu de istorie din europa(Ft cool)!