| waXonwaXoff a întrebat:

Exista regiuni unde se vorbeste limba romana? Spre exemplu Franta era colonie si franceza se vorbeste in Guyana Franceza, in anumite regiuni din Africa etc., olandeza se vb in Guyana Olandeza. Dar romana se mai vorbeste si in alte regiuni in afara de Republica Moldova?

8 răspunsuri:
| NickiMinaj a răspuns:

Da, de exemplu in ferentari sau rahova happy

| tpuu a răspuns:

Nu. mai e nici unde

| MihaelaDart a răspuns:

In Romania se vorbeste ca pronuntie, precum in Moldova, Ardeal, Banat, Dobrogea. Bucuresteanu si cu moldoveanu sa poarte o discutie, pe moldean clar nu-l intelegi din prima cand vorbeste repede si este shashait... deci avem si noi in Romania noastra altfel de romana

| waXonwaXoff explică:

Buna glumalaughing
Dar ma gandeam daca spre exemplu sunt regiuni in America Latina cum e Guyana Olandeza.

| waXonwaXoff explică:

Uitati ce am gasit pe internet
"din punct de vedere a numarului de vorbitori, limba romana sa afla pe locul 5 (dupa spaniola, portugheza, franceza si italiana) in cadrul familiei limbilor romanice? Pe langa cei din Romania (aproximativ 20 de milioane), sunt inca 6 milioane de vorbitori ai limbii romane pe glob, formand astfel un total de aproximativ 26 de milioane."

"in afara de tara noastra, comunitati importante de vorbitori de limba romana se afla in Republica Moldova (limba de stat), provincia autonoma Voivodina (limba de stat), Rusia, Ucraina, Israel, Serbia sau Ungaria. De asemenea, datorita migratiei fortei de munca si integrarii europene, romana este vorbita in Spania, Italia, Franta sau Germania." interesant nu?

| Bullweif a răspuns:

Francezii sau olandezii sau englezii au fost popoare care au dus multe campanii de cucerire, prin toata lumea. De asta limbile lor sunt vorbite si in alte parti: olandeza si portugheza in Africa de Sud, engleza in India, spaniola in America de Sud mai putin Brazilia, portugheza in Brazilia. Romanii nu au dus campanii de cucerire, cel mult si-au aparat sau revendicat teritorii care apartinusera deja lor(Romania Mare). Romana este vorbita destul de mult in State din cauza emigrantilor( e a doua limba vorbita in Microsoft dupa engleza). Sper ca te-am ajutat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. In "Hungaria" sunt cateva localitati de langa granita. In Serbia pe valea Timocului' In Ukraina zona din nordul Romaniei. Ca o gluma: incet, incet se va vorbi la fel in Italia, Franta si Spania.

| lilstar a răspuns:

Noi suntem singurii fraierirolling on the floor