| munteanuionvictor a întrebat:

Ce părere aveți despre Tg. Ocna? Ce v-a plăcut? Ce nu v-a plăcut? De ce da? De ce nu?

2 răspunsuri:
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Am fost acolo in concediu. Mi-a placut. Orasel mic, dar frumusel, plin de flori in centru. Si asezat intre munti, ca intr-o oala. Vederea de ansamblu e minunata.
Insa cel mai mult mi-a placut ca am avut ce vizita: manastirea Raducanu, biserica veche din centru (nu mai stiu numele) unde este si cimitirul eroilor, gara cu arhitectura deosebita, intreaga vale a Trotusului si parcul de langa el, salina, etc. Ar mai fi "Casa Creanga", un complex de cazare cu multe vile. Are o pozitie excelenta. De la Tg. Ocna se poate ajunge usor si la Slanic Moldova dar si pe muntele Magura unde este Monumentul eroilor din primul razboi mondial. Si inca multe de care nu-mi mai amintesc.
Un singur lucru nu mi-a placut: transportul in comun cam... rarut. Orasul nu e mare dar are cartiere imprastiate prin vaile muntilor.

Răspuns utilizator avertizat