| AdelinaC a întrebat:

Ce parere aveti despre comunism? Ce v-a placut si ce nu?

Răspuns Câştigător
| Vali2012 a răspuns:

Nu mi-a placut:
-ca stateam la coada la lapte, paine, hartie igienica, etc
-ca nu aveam apa rece toata ziua, iar apa calda era doar 2h la doua zile
- ca nu gaseam carti in librarii
-ca nu aveam acces la muzica internationala(nu se pun cele 10 cantece difuzate de revelion.)

un pic cam lunga lista asta...

Intre lucrurile care mi-au placut, putine totusi:
-copiii stiau sa se joace cu adevarat, era inocenta adevarata a copilariei
-nu erau manele, nu era tigania in statiuni
-parintii aveau mai mult timp sa stea cu copiii.

Nu stiu, ar mai fi multe de spus.

9 răspunsuri:
| Hmmmm a răspuns:

Comunismul precum pupincurismul; vorbeai nepotrivit la adresa dictatorului si erai auzit de vreun trimis al sau, erai bagat la racoare. Nu mi-a placut faptul ca n-am fost nascut pe vremea aia. Mi-a placut ca n-am simtit racoarea, umezeala si intunecimea in perioada regimului comunist.

| Hombre a răspuns:

In comunism mi-a placut sarmalele... cand le aveam dar nu mi-a placut pauzele lungi intre sarmale.

| Master1ro a răspuns:

Pe vremea comunismului, dupa spusele bunicilor mei si ai parintilor, orice persona cu 8 clase avea loc de munca asigurat, era un trai mai ridicat, nu vedeai pe strada tot felul de "smecheri".
Persoanele care au prins regimul comunist au fost mult mai sanatoase decat noi, deoarece nu isi permitea oricine o masina si se mergea mai mult pe jos!

| Biggiesan a răspuns:

De sărbatorile anului nou îmi placea să bubui cu tunurile cu carbit la ușile vecinilor care nu primeau cu colindul! Nu îmi plăcea că mă speria fratele mai mare atunci când se lua curentul!

| Andrei07565486 a răspuns:

Vorbind din experienta sau din "auzite"

| Andrei07565486 a răspuns:

Pe vremea comunismului, nu exista MANELE, nu vedea-i pe strada orice copil cu telefonul la vedere si cu maneaua la maxim.

| MidnightLady a răspuns (pentru Andrei07565486):

Si luai niste rigle pe dosu' palmelor daca scriai "vedea-i" sau daca nu faceai acordul subiectului cu predicatul...

| Hombre a răspuns (pentru MidnightLady):

Alo tovarasa, era vorba de comunism, ai un vot de blam pe linie UTC.