| anonim_4396 a întrebat:

Daca vrei să călătorești într-o țară îndepărtată, gen America de Nord, California, Los Angeles, și nu știi lb. engleză la nivel experimentat și nici cu dolarii americanii nu te descurci, îți trebuie ghid/însoțitor, ceva?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

N-ai nevoie să știi engleza la nivel experimentat, e suficient și la nivel începător doar cât să te poți face înțeleasă și să înțelegi ce-ți spune/răspunde. Americanii sunt foarte obișnuiți cu persoane care vorbesc prost, așa că oricâtă engleză știi, nu vei face notă discordantă. laughing Și sunt și foarte amabili cu străinii, dacă nu ești indian (din India, nu de-al lor laughing ) Nu știu de ce nu-i suportă pe indieni.
Cu dolarii n-ai cum să ai probleme. E la fel ca și cu moneda noastră leu/ban - dollar/cent. Mersul e la fel. Prețurile sunt afișate la toate.
În exprimarea liberă, ei mai pronunță bucks în loc de dollars, dar e acelaș lucru.
Prețul unei camere la un hotel obișnuit de 3* să zicem, e undeva între 15 - 50 $ pe noapte depinde de zonă (coasta californiană de ex. are prețuri mai mari)
Pentru mâncare îți ajung 10 - 15 $ pe zi, dacă n-ai pretenții de restaurante sau localuri selecte.
Cam asta e.
A... prețul la benzină era în Florida în noiembrie anul trecut când am fost eu, cam 3, 2 $ gallonul (adică aprox. 3, 8 litrii). Poți închiria o mașină normală (nu de fițe) cu 20 -40 $ pe zi.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai bine nu mai pleci. Oricum nu te duci, doar visezi ca atâtia altii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Experimentat? Trebuie să știi chestii de baza.
Cum adică nu te descurci cu dolarii? Sunt bani la fel că euro sau lei, nu vad cum ai putea sa nu te descurci

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. mergi în călătorie în grup, cu ghid din România.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu sti nu calatoresti ca nu ai ce face in America daca nu intelegi limba lor, stai acasa, un ghid sau un traducator nu vine cu tine gratis ala trebuie plătit si atunci nu merită

| Freya1 a răspuns:

Dar nu cred ca iti iei viza dacă nu sti cât de cât limba și nu te descurci.

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Iei viza si daca nu vorbesti un strop de engleza

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Eu spun din ce m-am interesat apoi nu bag mana în foc.

Răspuns utilizator avertizat
| haileewatson a răspuns:

N-ai cum sa nu stii engleza la nivel conversational in 2023. La cat de mult esti expusa la job, filme, muzica etc. e imposibil sa nu poti sa te descurci citind semne pe strada sau sa cauti hoteluri pe net. Iar cu banii cum sa nu te descurci? Ca nu inteleg? Ai hartii de diferite sume: gen $10, $20, $50 etc si monede la fel. Citesti ce scrie pe ele. Nu stii sa citesti numere? laughing)

| LarisaChe07 a răspuns:

Daca nu stii nimic nu te duci. SUA nu e tara ca Bulgaria.
Ar fi recomandat sa nu te duci deloc, ultima oara cand am fost era sa mor impuscata intr-un atac armat. Acolo poti cumpara arme mai usor decat alcool. Toata lumea are cel putin o arma de foc. Plus reclame la gunshop-uri peste tot.

| suntserios a răspuns (pentru LarisaChe07):

Iauzi. Era să mori intr-un atac armat. De fapt tu nu ai fost in viața ta in SUA, ai preluat povestea asta din ce ai auzit la tv și brusc SUA e un câmp de lupta nu?

| LarisaChe07 a răspuns (pentru suntserios):

Nu e asa greu sa ajungi in sua. Daca ai propietati in Romania, cum ar fi o casa, masina, si un salariu cat de cat ok, iei viza. Daca vrei sa stai cateva zile acolo, poti sta si cu 3000 euro.

Eram in Chicago, intr-un Aldi, era ora 16:40, iar seara am vazut la televizor ca peste 10 minute a fost un atac armat fix pe strada pe care am luat-o spre hotel pe jos.

| suntserios a răspuns (pentru LarisaChe07):

Nu am zis că e greu de ajuns. Chiar deloc. Am zis că povestea ta e inventata. După cum vezi acum ai schimbat o. Nu ai fost in fapt în niciun atac

| LarisaChe07 a răspuns (pentru suntserios):

Nu ai zis, dar asa ai insinuat. Nu am fost in atac, dar daca ma trezeam cu 10 minute mai tarziu...

| suntserios a răspuns (pentru LarisaChe07):

Și eu am trecut ieri cu vreo juma de ora pe langa restaurantul ăla unde a fost înjunghiat unul pe strada in București. Totuși recomand in continuare sa viziteze lumea Bucureștiul