| madw_6466 a întrebat:

Mereu vad cand vreau sa cumpar de la o agentie de turism un sejur intr-o destinatie in afara tarii ca taxele de aeroport nu sunt incluse in pret...care e treaba cu ele? ce sunt ele si de ce nu sunt incluse in pret? Funda pentru cel mai bun raspunshappy

Răspuns Câştigător
| maria a răspuns:

Fiecare agentie de turism are propria politica de vanzari, de aceea este important sa-ti spuna de la bun inceput ( verifica mai intai daca agentia de turism este acreditata si autorizata sa functioneze ca sa nu iti iei vreo teapa, vezi http://www.anat.ro/) : costul total si ce include acesta, respectiv: cazare, bilet de avion, taxe de aeroport, recomandarea de a avea asigurarea de sanatate incheiata inainte de a pleca din tara si alte taxe / comisioare in functie de tara de destintatie. Taxele de aeroport nu au legatura cu bagajele. Se platesc separat. Daca intr-adevar depasesti numarul de kg. la bagajul de cala sau de mana, platesti niste taxe suplimentare. Companiile aviatice platesc costuri foarte mari pentru a putea zbura si trasporta calatori si bunuri. Pentru aceste operatiuni sunt necesare taxele de aeroport. De aceea se percep calatorilor fie direct, daca ti-ai cumpara singur bilet, fie prin agentia de turism de la care iti cumperi bilet. Calatorii frumoase si sanatate maxima:)

3 răspunsuri:
| eugem35 a răspuns:

Taxele de aero port sunt atunci cand depasesti greutatea la bagaje ai dreptu la 25kg gratis dac bagajul depaseste platest cam un 1euro pe kg km deci nu dapasi 25kg

| eugem35 a răspuns:

Pai depinde si cu ce companie aieriana zbori si aceste taxe difera de la compani la alta.
si sa nu dapasesti 25kg de pesoan, atunci se percep taxe, cand pui bagajul la etichetat se santareste si dac dapasest te taxeaza, de ce se cantaresc bagajel sa stie pilotul ce greutate are aeronava la decolare.
si sa calculeze consumul de cerosen sa poat ajunge la destinatie.
cum crezi tu ca se scot acceste cheltuiel de carburanti.din taxe si greutate bagajelor

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt taxe pe care trebuie sa le plateasca companiile aviatice pentru operarea pe aeroporturi si le recupereaza de la calatori. Numai bine!