| GEOsiDEEALOVE a întrebat:

Poti esi din Italia ajungand in Romania Fara parinti avand doar 14 ani (pasaport si buletin) fara acordu parintilor?

Dau funda pentru cel mai bun si adevarat raspuns!

Răspuns Câştigător
| Danutzu2 a răspuns:

Da poti deoarece esti cetatean roman, dar ca sa te duci din Romania in Italia iti trebuie procura pe numele soferului cu care te duci (depinde daca te duci singur)

10 răspunsuri:
| DayByDay a răspuns:

Da poti iesi. Eu prima data am iesit din tara tot la 14 cu mama, am fost la ea in Italia, in vacanta de vara, iar inapoi am venit singura.

| GEOsiDEEALOVE explică (pentru DayByDay):

Ai venit cu procura dupa?

| GEOsiDEEALOVE explică (pentru DayByDay):

Ai venit in Romania cu procura sau singura?

| DayByDay a răspuns (pentru GEOsiDEEALOVE):

Nu, doar cu buletinul happy

| deeea28 a răspuns:

Eu pe toti copiii care i-am vazut in avion spre Italia, i-am vazut cu insotitor sau cu o foaie in mana, deci presupun ca aia e procura semnata de parinti. Caz real stiu pe cineva care si-a luat nepotul in Turcia si i-a cerut procura semnata de parinti. Dar tipul stia si avea asa ceva la el.

| HelpMeNow a răspuns:

Nu este posibil, iti trebuie un supraveghetor pe toata durata drumului, o persoana din familie!

| Tokha a răspuns:

Nu, iti trebuie procura semnata de parinti, facuta la notariat cred.happy

| kim26 a răspuns:

Nu, iti trebuie procura de la parinti happy

| tudor3435 a răspuns:

Cum adica doar cu biletul

| Andrey_Bostan_1992 a răspuns:

Nu vei putea pentru ca esti inca minor, chiar daca ai buletin si pasaport trebuie in primul rand sa fi insotit de o persoana, iar daca acea persoana nu este unul dintre parintii tai iti va trebuii acte semnate de parintii tai ca sunt de acord ca tu sa pleci, dar cum ai spus sus ca ei nu sunt de acord, nu ai nici o sansa sa pleci