| grosumira a întrebat:

am o nelamurire, ce bani trebuie sa-mi iau cand plec in turcia?
euro sau dolari? ca sa stiu sigur cu care mas descurca mai bine?

Răspuns Câştigător
| Burzea a răspuns:

Oricare au preturi in euro si in dolari,EURO dar si DOLLARI,principalul sa fie caaaat mai muuuulti. Daca dai un euro, la bus de x nu mai primesti rest, asa ca mai bine ia dolari.Sunt mai bine vazuti in Turcia, poate datorita rel comerciale ce le au turcii cu Orientul(sauditii, etc)Acolo dolarul e capitan.

14 răspunsuri:
| Darria a răspuns:

Frate, habar n-aveti. yeni? yenul este la japonezi, cu siguranta nu la turci. si nu merge cu lire, pentru ca prin lire se intelege lira englezeasca[~5 lei una], nu cea turceasca. cel mai usor e sa ai orice valuta la tine [desi nu cred ca iti accepta lei] si sa ii schimbi in lire turcesti la un exchange de acolo

| Intruder19 a răspuns:

Euro

| Meli2000 a răspuns:

Ia-ti putini din amandoua tipurile! niciodata nu se stie cu ce bacnote vand vanzatorii! I-ati si niste lire daca poti pentru siguranta.
! Am cautat pe google si scrie ca in turcia se folosesc lire/lira
I-ati si in jur de la 100 euro si de la 100 dolari pentru urgenta daca vrei dar eu asa stiu ca lirele se folosesc in Turcia.Mai informeaza-te!

| Ezyo a răspuns:

Turcia nu-i in UE.si cu euro te descurci, dar ...dolari! happy

| filaret03 a răspuns:

Oricare au preturi in euro si in dolari

| DaNNN a răspuns:

Salut!
Te sfatuiesc sa pleci cu Euro, iar pe langa asta sa ai si cateva lire in plus.

Poti schimba si in Turcia, pentru ca e foarte dezavantajos.

Sper ca te-am ajutat.

| Leylla a răspuns:

Eu zic ca trebuie sa iti iei euro...

| natashacrown a răspuns:

Cu euro

| BlurrY a răspuns:

Eu cred ca euro.ca acesti bani se folosesc oriunde.

| Scooby_2029 a răspuns:

Cand am fost in Turcia, am intrebat cu ce sa platesc : euro sau dolari, iar el mi-a zis: Money is money my friend, euro, dollar give any money you have. In Turcia se folosesc lire turcesti.

| Arrrrrrrrrrrr a răspuns:

Pai cand pleci din tara ia-ti euro si cand ajungi in turcia te duci la un schimb valutar si iti cumperi lire si kurusi ( bani turcesti) ca multi nu primesc euro.

| AndreeaBerceanu a răspuns:

CRED ca te-ai descurca mai mult cu euro

| CriStiaNa_9883 a răspuns:

Am fost de 2 ori in turcia-antalya si iti trebuie yeni turcesti... poti sa ii schimbi chiar acolo in turcia

| AndreeaBerceanu a răspuns:

Lire turtcesti.Sigur 200%