| mafiot1 a întrebat:

Salut.Am si eu o intrebare si anumebig grinaca plec cu avionul in strainatate pot sa iau cu mine in avion si bicicleta? Dar cum se procedeaza daca pot?

Răspuns Apreciat de Editori
| badpanda a răspuns:

Majoritatea companiilor aeriene acceptă biciclete la bord, dar contra unei taxe. Aceasta este mai mică dacă înregistrarea se face înainte de plecare (online sau apelând Serviciul Clienți). Înainte de a aduce bicicleta la bord, trebuie pregătită pentru transportul cu avionul:

pedalele trebuie demontate sau întoarse spre interior;
roata față trebuie demontată și atașată de cadru, într-o poziție stabilă;
anvelopele trebuie desumflate;
bicicleta trebuie ambalată în plastic sau în carton.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti dar la cală. Bineinteles ca platesti in plus, datorita dimensiunilor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te complici cu bicicleta lasa o acasa

| mihai69 a răspuns:

Dacă poți, în afară de unele aspecte semnalate deja, mai trebuie să ții cont că fiind un bagaj agabaritic, aceasta se predă în altă parte decât bagajul uzual de cală. Interesează-te din timp unde se face acest lucru. De asemenea, la sosire va trebui s-o ridici din alt loc decât banda de bagaje pe unde ies valizele.
PS - există genți speciale de transport biciclete. De ex.: https://www.bike24.com/p2300912.html