| Alexandruuu2709 a întrebat:

Salut! Daca locuiesc în Elvetia si vreau sa ma duc sa vizitez America, îmi trebuie viza sau nu?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de pasaportul pe care il ai.
Cu pasaport elvetian n-ai nevoie de viza, cu cel romanesc ai nevoie.

| Alexandruuu2709 explică (pentru Ioandelasal):

A super! Îl am fix pe cel Romanesc
Cum fac sa-mi fac pasaport elvetian atunci?

| suntserios a răspuns (pentru Alexandruuu2709):

Devii cetatean elvețian.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alexandruuu2709):

Asta nu-ti pot spune, nu cinosc legea elvetiana, asa ca intereseaza-te acolo, eventual la un avocat.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca cetatean roman, ai nevoie de viza de turist, indiferent din ce tara pleci spre USA.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă doar locuiești și nu ești cetățean elvețian, da, ai nevoie de viză. Iar dacă ești cetățean român, chiardacă locuiești în Elveția, trebuie să aplici pentru viză la ambasada USA din București.

| Drake21 a răspuns:

Da si bine o facut ca o lasat viza, cu viza pe 30 zile vizitezi, fara viza ca ungurii te poti trezii ca te trimite inapoi in Ungaria de pe aeroport

| suntserios a răspuns (pentru Drake21):

Viza nu îți garantează intrarea în SUA. Te poate întoarce fara probleme chiar daca ai viza.

| Drake21 a răspuns (pentru suntserios):

M ai greu te intoarce cand ai viza, decat fara viza(imigranti)

| suntserios a răspuns (pentru Drake21):

Faptul ca unui stat nu i se cere viza nu inseamna ca este imigrant...
Si te rog nu mai umple intrebarile cu raspunsuri pe langa fara legatura su subiectul si intrebarea, ca ma doare mana sa te raportez de 100 ori intr-o zi.