| noSUno a întrebat:

Eu am 16 ani. Acuma in iarna vreau sa vin Acasa. Si as vrea sa vin cu avionul dar aici apare si intrebarea ( ce documente am nevoie?, pot zbura singura fara parinti?, ce pot sa fac in cazul in care nu pot zbura fara ei? ).

2 răspunsuri:
| yuuPPy a răspuns:

O procura(cred ca asa se numeste) de la notar in care sa semneze parintii tai ca te lasa sa calatoresti. poti sa zbori fara ei, insa o sa ai nevoie de insotitor de zbor(dar asta depinde de politicile companiei cu care zbori sau de tara- de exemplu, eu am aceeasi varsta cu tine si am fost plecata cu verisoara mea; in Romania nu au avut nicio treaba ca nu aveam biletele una langa cealalta, insa in franta, cand sa ne intoarcem, a fost o ditamai complicatura pentru ca nu ma lasau sa zbor fara insotitor) ai grija, din cate stiu eu trebuie sa platesti insotitorul big grin. vacanta frumoasa si zbor placut! happy

| IrinaCamelia a răspuns:

Poti zbura singura insa ai nevoie de buletin, procura de la ambi parintii si taxa de insotitor (stewardesa e insotitorul) big grin Si trebuie sa te preia un adult cand ajungi acasa big grin Fratele meu asa a zburat si are doar 14 ani big grin