| DejaVuDoc a întrebat:

imi cer scuze daca intrebarea nu este postata la categoria corecta. Eu si cu familia mea am tot calatorit prin agentii in strainatate insa ne.am hotarat sa mergem si singuri si am o intrebare legata de avion: ce este online checkin si care este alternativa? Ma duc la checkin cu doua ore inainte de cursa sa confirm ca pana acum sau dupa ce fac online checkin ma duc direct unde imi verifica bagajul de mana? Asistenta online de pe site de la ei e cam slaba si mi-a zis 3 chestii diferite la aceeasi intrebare.

PS: Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu prea conteaza ca ai mers prin agentie sau nu, ca check in ul se face la fel.

Daca nu e vorba de companii low cost il poti face in aeroport gratis.
Dar e mai simplu online si asta e gratis la orice companie. Daca il faci online nu trebuie la aeroport decat sa faci drop off la bagajul de cala si pe urma direct la controlul de securitate.

| DejaVuDoc explică (pentru suntserios):

Da mie online la o cursa Aegean de pe Tripair imi cere 150 de lei pentru checkin online.

| suntserios a răspuns (pentru DejaVuDoc):

Checkin se face pe site ul comapaniei aeriene, nu stiu de ce vrei sa faci pe site ul unei agentii. Pe site la ei nu zice nimic de cost

https://en.aegeanair.com/travel-information/check-in/online-check-in/

| DejaVuDoc explică (pentru suntserios):

Da, era o optiune pentru online checkin pe site.ul de unde am rezervat biletele, am inteles acum cum se face. Multumesc pentru ajutor! big grin