| DemonMv a întrebat:

Salut,voi pleca in Bulgaria, dar nu stiu exact cum sa fac rost de leva. Voi ce propuneti: scoaterea de la bancomat de leva sau schimbul din lei(sau euro) in leva la casele de schimb valutar sau banci?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Scoatere de la bancomat si mai ales cat mai mult posibil plata cu cardul

| sierra1 a răspuns:

Plătește cu cardul tău (având lei) la magazinele bulgărești. Merge fără probleme. La casa de schimb du lei sau euro și schimbă doar așa pentru un suc/bere/inghețată

| flixbuster a răspuns:

Deja ai cel mai bun raspuns de la @suntserios

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă știi să vorbești în bulgară, propun schimbul valutar.
Plata cu cardul poate fii mai simplă, dar în urma plății se pot percepe comisioane.

| Anon31241212 a răspuns:

Eu am mers in Bulgaria si am facut rost de leva de la hotelul unde stateam (schimbau euro, dolari in leva). Am schimbat in Romania leii in euro si dupa euro in leve in Bulgaria.

| flixbuster a răspuns (pentru Anon31241212):

Daca nu stiai, cele mai proaste cursuri de schimb sunt la hotel si aeroportwinking

| Anon31241212 a răspuns (pentru flixbuster):

Pai si unde in alta parte?laughing) La noi in Romania in afara de dolari, lira si euro nu gasesti mai nimic.Erau o gramada de straini care schimbau la hotel.

| suntserios a răspuns (pentru Anon31241212):

Gaseai la o banca daca cereai, nu aveau pe loc iti aduceau in 2-3 zile. Ai facut cea mai proasta afacere cu 2 valute schimbate

| Anon31241212 a răspuns (pentru suntserios):

Asta e.

| Petrovic a răspuns (pentru Anon31241212):

La noi se găsesc mai rar, zloți și coroane.