| Adry05 a întrebat:

Salutare, aveam o excursie plănuită pentru Milano de pe 19 martie dar ce văd pe internet despre starea Italiei în momentul de față îmi cam pune niște semne de întrebare. Ar trebui să anulez excursia? Există vreo șansă să se îmbunătățească situația până atunci? De starea de carantină din cauza corona virusului vorbesc

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Eu aș urmări în primul rând s@itul MAE în privința alertelor de călătorie.
Oricum, în opinia mea toată isteria asta cu virusul berii e provocată mai mult de expunerea media, decât de pericolul efectiv pe care îl prezintă.
Pe de altă parte, ar putea fi șansa ta să transformi un sejur de câteva zile într-unul de vreo trei săptămâni dintre care 2 pe cheltuiala altora.winking

8 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Dacă te simți nesigura și ai îndoieli, mai bine anulezi excursia, decât să ai regret că ai mers. Așteaptă să se termine nebunia asta și poți merge ori alege o alta excursie in alta țară unde riscul nu este atât de mare.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pina sa se imbunatateasca se va inrautati. Anuleaza.

| alina2k18 a răspuns:

Asteapta pana la inceputul lui martie si dupa decizi.
Eu una nu m-as incumeta.
De imbunatatit nu prea are cum sa se imbunatateasca, un vaccin daca se va produce trebuie testat pe mii de oameni, vazut ce se intampla dupa minim 2-3 ani, ce efect are asupra unora cu diverse afectiuni, nu e asa simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu n-aș anula. Mi se pare exagerată paranoia cu virusul asta. Oricum au murit doar persoane de peste 80 de ani până acum.

| Adry05 explică (pentru anonim_4396):

știu, da uită-te și tu cum îi ține în carantină pe toți întorși din Italia... Poate se mai calmează spiritele până atunci dar în același timp poate e mai rău... și măcar acum încă pot anula cât ne primim banii pe bilete integral

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Mda, dacă poți să-ți primești banii înapoi poți să profiți de asta. Dar altfel... nu cred că poate fi mai rău decât acum. Poate sunt eu prea optimistă

| Speranta12 a răspuns:

Excursii mai sunt.
Dar o singura viata ai.

| JulyDreams a răspuns:

La cum evolueaza epidemia in Italia ma indoiesc ca o sa mai activeze multe companii aeriane acolo. E deja carantina in nord.