| SynapseNinja a întrebat:

Salutare!
Care sunt dimensiunile maxime, la avion, pentru bagajele de cală? Dimensiunile astea sunt universale sau depinde de fiecare companie aeriană?
Tot la avion, care sunt considerate bagaje de mână (care pot fi luate de pasageri alături de ei) și care sunt dimensiunile maxime ale acestora?
Mulțumesc!
PS: Țin să precizez că n-am mai zburat cu avionul niciodată și nu știu cum e cu treburile astea.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bagajele de cala nu au dimensiuni stabilite, doar impusa o anumita greutate, care este scrisa intotdeauna pe biletul de calatorie (20kg 23 sau chiar 30kg la anumite companii).

Doar bagajul de mana are impus o anumita masura maxima a gentiis i o greutate maxima a ei.

Vezi comapnia cu care vei zbura, ca au toate explicatiile, masurile si greutatile gentilor, pe web-site-ul lor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Găsești pe site ul companiei aeriene care te interesează măririle
Mai difera de la una la alta din când în când.

| mihai69 a răspuns:

Fiecare companie de transport aerian are propriile reguli. Acestea sunt clar enunțate pe pagina lor de internet.

| relian a răspuns:

Dimensiunile maxime poti intreba, la avion ai bagaje cu dimensiunile standard si bagaje cu dimensiuni speciale, dar alea trebuie sa suni, sa vorbesti inainte.

Ce vrei tu sa stii, intri pe internet la compania ce urmeaza sa zbori si cauti acolo despre bagaje, de mina si cala.
Spune acolo dimensiunea si greutatea. Oricum cand mergi la aeroport, aia iti vor cintari bagaju, asa ca e mai bine sa il cintaresti tu de acasa, in caz ca ai prea multe, sa dai jos, la aeroport no sa stii ce sa faci cu ele.

Cu tine in avion poti lua 2 bagaje, o geanta, poseta, sau de ala de pus in spate si inca un bagaj, gen valiza sau cum sa-i zic, vcare trebuie sa aiba la fel anumite dimensiuni.

De asemebinea bagajele fctie de compania cu care zbori, de clasa la care zbori, de marimea avionului si etc, poti plati bagajele sau pot fi gratis, unu sau doua, ori uneori si 3 bagaje.

Totul e acolo la informatii pe internet la compania respectiva.

| explorandromania a răspuns:

Buna ziua, cel mai bine cititi pe site-ul companiei aeriene cu care zburati. Incercati sa va incadrati in dimensiunile specificate. De asemenea nu depasiti kilogramele deoarece bagajul de cala se cantareste si trebuie platit extra pentru fiecare kg.
Bagajul de mana poate fi un rucsac de spate, o geanta de dama sau un troller de dimensiuni mici, specificate de compania aeriana. (ex Ryanair 40*25*20cm). Atentie la unele compani low cost puteti sa aveti troller de mana doar in cazul in care platiti Priority Bord (imbarcare cu prioritate). Cel mai bine cititi cu atentie pe site-ul companiei cu care doriti sa zburati.