| TraficantăDeDulciuri a întrebat:

A călătorit cineva cu Wizzair? Este adevărat că dacă am peste 16 ani pot să călătoresc neînsoţită de un adult? Fundă

Răspuns Câştigător
| Mao a răspuns:

Hmm, asta nu ştiu, dar din România sigur ai nevoie de procură. Dar cel mai bine ar fi să îţi faci şi din Budapesta spre Malmo, nu se ştie niciodată şi mai bine să o ai decât să te trezeşti că ai nevoie de ea şi nu mai poţi face rost îndeajuns de repede. O procură nu costă oricum mult, în jur de 20 de lei, parcă costa, nu mai ştiu sigur. happy

10 răspunsuri:
| Mao a răspuns:

Da, poţi călători neînsoţită dacă ai peste 16 ani cu Wizzair. Cu Blue air poţi şi de la 14, dar trebuie să plăteşti un însoţitor de bord. happy

| TraficantăDeDulciuri explică (pentru Mao):

Si cat costa însoţitorul de zbor?

| Mao a răspuns (pentru TraficantăDeDulciuri):

În jur de 10 - 20 de Euro. Nu mai ţin minte sigur, îmi cer scuze. happy

| TraficantăDeDulciuri explică (pentru Mao):

Si daca vine un verisor cu mine imi trebuie acordul părinţilor?(procura). Scuze dar peste o săptămână trebuie sa plec si nu stiu chiar nimic. Am sunat azi la ei si mi-au zis ca pot sa merg si singura dar e problema actelor si ei nu se baga. Nu am inteles nimic

| Mao a răspuns (pentru TraficantăDeDulciuri):

Dacă ai sub 18 ani şi vrei să călătoreşti înafara ţării ai nevoie de procură indiferent de persoana cu care vrei să pleci. happy

| TraficantăDeDulciuri explică (pentru Mao):

Eu din Budapesta plec sper Malmo(Suedia). Din Romania nu pleaca nici un avion spre Suedia. Pana in Budapesta merg cu un verisor si de acolo nu stiu daca trebuie sa prezint procura si sa călătoresc impreuna cu el sau pot si singura

| TraficantăDeDulciuri explică (pentru Mao):

Asaam zis si eu dar unele persoane imi zic ca am nevoie altele nu. Pentru siguranta mai bine fac. Are ceva daca o prezint pe cea cu care trec din România? E tot pe numele persoanei cu care plec

| Mao a răspuns (pentru TraficantăDeDulciuri):

Poate cei de la aerpport vor crede că părinţii sunt conştienţi că pleci din România în Ungaria, dar nu şi din Ungaria în Suedia, şi nu e prea bine, adică nu ştii niciodată la ce se pot gândi. Dar poate pe procura pe care o faci iniţial să adauge "şi din Budapesta spre Malmo", şi atunci, faci încă o copie, că procura rămâne la aeroport dacă îmi amintesc bine, şi nu mai ai probleme. Dacă se poate face aşa ceva, desigur.laughing Nu am călătorit prea mult cu avionul. happy

| TraficantăDeDulciuri explică (pentru Mao):

Pai pot sa fac Romania-suedia. Cei de la vama nu stiu ca. a opresc in budapesta laughing. Le zic ca merg cu masina pana in suedia

| Mao a răspuns (pentru TraficantăDeDulciuri):

Hmm, asta nu ştiu, dar din România sigur ai nevoie de procură. Dar cel mai bine ar fi să îţi faci şi din Budapesta spre Malmo, nu se ştie niciodată şi mai bine să o ai decât să te trezeşti că ai nevoie de ea şi nu mai poţi face rost îndeajuns de repede. O procură nu costă oricum mult, în jur de 20 de lei, parcă costa, nu mai ştiu sigur. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema este ca pana la 18 ani trebuie sa fii insotit. Si nu compania aeriana interzice ci la controlul vamal o sa ai probleme.