| uglyCORPSEbride a întrebat:

Buna TPU.
---NU CITI, NU ESTE IMPORTANT---
Ma simt foarte rau in ultima vreme sad
Nu stiu de ce, dar nu mai am chef de nimic, plang mereu. Nu isi da nimeni seama ca am nevoie de o imbratisare. Trebuie sa le cersesc si le primesc din mila.
Sunt timida, dar in preajma persoanelor in care am incredere si la care tin sunt amuzanta si prietenoasa. In ciuda acestui fapt majoritatea ma evita, au nevoie de mine doar cand sunt plictisiti sau sunt nevoiti sa imi suporte prezenta.

Nu ma consider inteligenta. Am media 9, 21. Materia mea preferata este desenul (si romana, dar in ultima vreme ma cam plictisesc la ore din cauza profesoarei sad ). La matematica am note destul de mici (media 6), pentru ca nu imi place, nu o inteleg, si chiar nu imi pasa. Am note bune la celelalte materii, si nu pentru ca invat. Nu invat aproape deloc, sunt atenta in timpul orei si retin tot ceea ce mi se pare interesant si folositor.
Mama mea are tendinta de a ma compara cu prietena mea cea mai buna cand e vorba de note. Chestia asta ma scoate din sarite, ma face sa ma simt aiurea, ma face sa cred ca o dezamagesc si ca sunt o povara.

Toti ma cred o ciudata. Doar pentru ca sunt tacuta, nu ma bag in seama si sunt foarte timida. In timpul liber stau aproape mereu singura, pentru ca nu cunosc persoane (doar vreo doua) care sa impartaseasca pasiunile mele.
Sunt diferita. De asta nu ma accepta nimeni. Nimeni nu vrea sa fie in preajma mea. Iar eu, fiind introvertita, nu ma simt bine in preajma persoanelor galagioase, insistente si bagacioase.
Desigur, nu caut persoane la fel ca mine, dar as vrea sa ma inteleaga cineva.
Viata mea nu a fost prea usoara, si inca mai sufar din cauza unor intamplari neplacute.

Sunt extrem de speriata de viitor. Ma vad singura, saraca si nefericita. Nu stiu ce vreau sa ma fac cand voi fi mare. As vrea sa am o meserie care sa imi placa, pe care sa nu o fac doar pentru ca nu am de ales. Imi place foarte mult sa desenez (traditional si digital), si da, exista multe meseri din care sa aleg, dar imi este frica ca nu voi reusi.
Sunt la fel de speriata de singuratate. Mereu am fost singura si simt ca asa voi fi toata viata. Stiu sa iubesc cu adevarat, sa ma implic, dar nimeni nu este dispus sa aiba aceleasi sentimente pentru mine. Imi este frica ca toti ma vor parasi, si voi simti ca am iubit in zadar.

Stiu, nu exista nico intrebare. Sunt trista, nu am cu cine vorbi, asa ca scriu ceea ce simt pe internet, sa aflu daca sunt singura in aceasta situatie.

28 răspunsuri:
| LNK a răspuns:

Nu esti singura, asta-i clar.
Ma regasesc in multe din lucrurile care le-ai scris aici.
Viata nu e mereu roz, asta-i clar, dar modul in care ai descris-o tu... pare prea neagra. Mai coloreaz-o putin, ce naiba! laughing
Problema cu timiditatea se rezolva numai prin... tupeu. Incearca sa fii mai indrazneata, mai vorbareata, spune-ti parerea si nu te lasa calcata in picioare.
Ai sa vezi ca dupa ce rezolvi cu timiditatea, lucrurile se vor aseza altfel.
Si crede-ma, vorbesc din experienta.

| uglyCORPSEbride explică (pentru LNK):

Uneori este mai bine sa fiu timida. Imi dau seama care sunt persoanele care merita atentia si timpul meu, nu vreau sa stau cu persoane cu care nu am ce vorbi.
Chiar am avut probleme cu niste colegi care se luau de mine mereu. Le-am spus ca daca vor continua sa ma deranjeze le voi face viata un calvar, si s-au calmat. Sunt la fel de rece si indiferenta cu ei, cred ca asa este cel mai bine happy

| beastboy84 a răspuns:

De ce zici ca nu esti PREA inteligenta da ai 9, 21 straight face si de ce zici Nu CITI NU'I IMPORTANT?straight face

| uglyCORPSEbride explică (pentru beastboy84):

In clasa la mine sunt copii cuu 10 pe linie, normal ca ma simt inferioara. Inteligenta nu tine de note, inteligenta este o conceptie corecta asupra realitatii. Iar conceptiile mele sunt destul de gresite happy
Am zis sa nu cititi pentru ca a mea nu a fost o intrebare, si nici o postare interesanta. Nu vreau ca altii sa piarda timpul cu tampeniile astea happy

| beastboy84 a răspuns (pentru uglyCORPSEbride):

Sa stii tu ca mama ta te compara cu prietena ta pentru ca are pretentii de la tine. sa stii ca mie imi plac fetele linistite nu cele care mananca C***t si sufera. mai bine invata si lasa-i pe cei care nu te inghit. imi place ca esti ambitioasa. pa-pa

| JIJ a răspuns:

Cu siguranta nu esti singura. Si eu m-am regasit in aproape toate detaliile pe care le-ai spus, doar ca mie imi place istoria. Nu te ingrijora cu privire la viitor, daca vrei cu adevarat poti face ce vrei (usor de zis greu de facut laughing).

Răspuns utilizator avertizat
| NoOrdinaryHuman a răspuns:

Ceea ce gandesti asta devii.Si ti-as putea dovedi si ca un copil de media semestriala 7 poate fii mai inteligent ca unu de media 10.Nu conteaza notele iar cei mai bogati oameni din lume nici nu au scoala incheiata.(sa numai zic de geniile trecutului ca Thomas Eddison care o fost considerat un retardat la scoala). Suferi de depresie apropo.

| uglyCORPSEbride explică (pentru NoOrdinaryHuman):

Stiu ca sufar de depresie. Si se agraveaza pe zi ce trece sad

| NoOrdinaryHuman a răspuns (pentru uglyCORPSEbride):

Nu se agraveaza devine doar mai evident.Am avut si eu depresie si unele cazuri dureaza si 2 ani(cum am avut si eu).Ai si mare lipsa de incredere in tine si asta e motivul pentru care deseori plangi.Toata lumea are un rol pe lume caci de aceea te-ai nascut.Nu se vede acum? nu-i nimic vei inflori frumos cand va fi momentul, dar tu ti-l alegi si se ajunge acolo incet.Incearca sa faci exercitiul rasului cel putin 15 minute pe zi uitate la animale pe youtube sau faze amuzante.Si gaseste ceva sa faci care iti place.Lasa scoala ca si-asa sistemul e imputit nu iti dovedeste cat de desteapta esti ci doar cat de oaie esti sa te tii dupa turma.Viata pentru tine nu e scoala viata esti tu. Sa ai doar o medie decenta peste 9 si esti foarte bine.

| uglyCORPSEbride explică (pentru NoOrdinaryHuman):

Multumesc mult pentru sfaturi!

Răspuns utilizator avertizat
| dbigiu84 a răspuns:

Eu ti-as da o imbratisare; D.Mie nu-mi plac fetele vorbarete sau care se bag in seama.Pentru mine ai fi perfectawinking.

| beebyy a răspuns:

Hei buna, poate te pot ajuta, cu un sfat sau sa vorbim.Imi poti lasa id'ul tau

| Constantin1 a răspuns:

Stimata domnisoara, nu ai nici un motiv de tristete sau de suparare! toate din jur iti sunt favorabile traiului optimist si obtinerii de succese! Trebuie sa inveti pentru viata, nu pentru note! Nimeni nu e singur/a pe lume!

| MeNiko a răspuns:

Imi pare rau ca scriu asa tarziu, numai acuma am vazt intrebarea, scuze, dar sperc ca poti macar sa tragi cu ochiul la raspunsul meu:
In primul rand, partea cu NU CITI NU E IMPORTANT nu e prea buna, si o stii, si se vede ca esti deprimata. M-am gandit ca poate reusesc sa te inveselesc.
In al doilea rand daca tu nu trebuie sa inveti si retii ce ti se preda, inseamna ca esti foarte isteata si eu am o memorie grozava.
Apoi daca nu iti place sa fii timida numai tupeul sau un pshiholog te-ar ajuta.
Daca vrei ca cineva sa te sustina acum, cand ti-e greu inseamna ca iti trebuie un prieten adevarat acum, sau un membru din familie.
Daca crezi ca esti mai... nechibzuita, atunci trebuie sa inveti. Stiu ca am o minte grozava, dar uneori mai si invat, pentru ca nimeni nu se naste invatat! Stiai ca Einstein ura matematica si fizica? Si era chiar varaza la asta! Dar s-a straduit si uite cine a ajuns acum.
Si nici mine nu imi place matematuica, dar macar sa tocesti nu sa inveti, ok poate si sa inveti putin sa nu fie asa greu.
Trebuie sa te iubesti pe tine si sa te duci sa te uiti in oglinda aia si sa iti spui o gramada de complimente si replicile asta: "Daca sunt diferit, e bine, inseamna o schimbare buna in lume." si "Sunt cine sunt eu si cine am eu chef sa fiu si nu imi pasa de parearea celor din jur."
IUBESTE CINE ESTI SI O SA ITI FACI VIATA MAI BUNA.
Ok, acum sper mult de tot ca te-am ajutat si nu ti-am pierdut timpul, dar daca da, imi pare rau. Bafta! happy

p.s.: Zambeste! Esti frmoasa!

| LuckyStarDiane a răspuns:

Parerea mea este ca, daca te simti bine in preajma prietenilor este foarte bine. Dar daca te supara mama ta ar trebui sa te consulti cu ea. nu sunt eu psiholog, dar, mi-am spus opinia happy

| uglyCORPSEbride explică (pentru LuckyStarDiane):

Nu prea ma intelege sad
Am facut chiar si sedinta la psiholog cu ea, dar degeaba. Parca exista un zid intre noi.

| LuckyStarDiane a răspuns (pentru uglyCORPSEbride):

Imi pare rau, sunt cam la fel straight face dar ar trebui sa discuti cu ea, sa te apropii de ea [ca doar ti-e mama].Eu sufar din dragoste ca si o fraiera. Ma rog, ideea este sa faci ceva. Sa discuti, sa fii sociala nu numai cu prietenii ci si cu familia.As dori sa pot face si eu asta, doar ca parintii mei sunt de la tara si nu am nicio sansa sad

| Hybrid a răspuns:

Nu mai fi suparata, nu toti au note mari la mate. Stai linistita nu vei ramane singura, toti au o jumatate pe aceasta lume. Eu zic ca la ore sa fi mai activa si sa impresionezi cat mai mult, sa mai spui glume prin pauza, etc. Totul va fi bine.

| uglyCORPSEbride explică (pentru Hybrid):

Sunt activa in ore happy
Si in pauza stau pereu cu prietenele si lor le place sa stea cu mine, dar relatia de prietenie nu exista si in afara scolii sad
Nu imi pasa deloca de notele la mate. Fac ce pot sa iau note de trecere, dar mama nu e multumita niciodata sad
Jumatatea cred ca am intalnit-o, dar a renuntat la mine, asa ca... sad

| SonOfLucifer14 a răspuns:

No pai nu esti singura care se simte asa, din punctul meu de vedere nu conteaza ce spune lumea, ignorai pur si simplu, sau uidai pe toti in freza da nu la propiu asa la figurat ca substantivul care nu este comunwinking.