| Toma_Dragoş_R._1998 a întrebat:

Acum 3 saptamani mi-a fost suspendat permisul pentru bautur si sunt incepator.In etilotest mi-a iesit 0, 42 si mi-au fost recoltate probe de sange.Nu mi-au venit rezultatele.Cat imi iese la sange si ce consecinte o sa am?

1 răspuns:
| ionut288 a răspuns:

Salut,se intocmeste dosar penal pentru conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 mg/l alcool pur în sânge" faptă prevăzută de art. 87, alin. 1 din O.U.G.195/2002. Asteptati rezultatele analizelor de laborator interesandu-te despre acestea la organul de politie care instrumenteaza cazul.
.In situatia neplacuta in care veti ajunge in instanta permisul se anuleaza, veti primi o pedeapsa cu suspendare cel mai probabil si exista posibilitatea de al redobandi la 1 an dupa ce ramane definitiva hotararea judecatoreasca.
Este o problema insa si faptul ca pana se instrumenteaza dosarul (pana se trimite in instanta ) - daca e cazul- dureaza foarte mult. Adaugati perioada pana la emiterea sentintei si apoi 1 an de la ramanerea definitiva a acesteia...
Poate nu depasesti 0, 8 totusi... Bafta!