| Tatiana109 a întrebat:

Acum am 12ani ci. Ar trebui sa misenceapa ciclul menstrual

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai bine sa tisenceapa o carte de gramatica. Nu scrie nicaieri ca la 12 ani iti vine ciclul.

| Turbo223 a răspuns:

Depinde de cat de dezvoltata esti.La uni le vine la 12, alti la 9, alti la 15.

| Tiger7777 a răspuns:

Da, in scurt timp va incepe! Funda?

| George_Bulboaca_1993 a răspuns (pentru Tiger7777):

Tare esti eviil cu poza aia de profil si rasunsul de... no coment.

| ssilverrsstonee a răspuns:

La 12 e mai putin probabil, la 13 ar trebui sa te astepti. Nu-ti face griji, cand va fi o sa-ti dai seama, e ceva normal. Pana atunci bucura-te de copilarie happy

| Turbo223 a răspuns (pentru ssilverrsstonee):

Putin probabil? Scuza-ma dar 12 ani este varsta MEDIE (cel mai des intalnita) la care ciclul menstrual incepe, urmata de 11 si 13 ani.La 12 sunt mai multe sanse decat la 13, dar acum depinde de dezvoltarea ei.Si daca ea nu este dezvoltata prea mult la 12 ani, la 13 nu-i va veni deci nu-i baga ideile in cap.Si unde scrie ca atunci cand iti vine ciclul nu te mai afli in perioada de copilarie? Celor de 9 ani la care le vine ciclu nu sunt copii? Pana la implinirea varstei de 15 ani esti copil, desi daca o luam asa esti pana la 18 deoarece atunci devi major happy depinde despre cat de dezvoltata e, nu varsta!

| ssilverrsstonee a răspuns (pentru Turbo223):

Biologic, copilaria dureaza pana la prima menstruatie/erectie, apoi urmeaza adolescenta (sunt schimbari si nu poti spune ca este chiar acelasi lucru). 13 ani o spun din experienta (colege, prietene, rude etc.), rar am auzit de 11-12 ani.

| Turbo223 a răspuns (pentru ssilverrsstonee):

Mai,la toate prietenele mele le-a venit la 12 si pe net scrie ceva de 12. Oricum, si 13 ani este o varsta destul de intalnita ok dar si 12.la 11 tot am mai auzit dar oricum fiecare se dezvolta in felul lui iar la faza cu rudele o fi ceva de familie nu stiu sigur.Nu prea mi se pare corect ca unei fete de 9 ani (cunosc cazuri) sa nu fie numita copil iar una de 15 caruia nu i-a venit sa fie. Oricum, este si pubertatea care incepe pe la 10 ani in mod normal.Primele semne sunt cresterea sanilor abia la un anumit punct vine menstruatia, deci copilul trecuse de copilarie de la inceperea pubertatii nu a menstruatiei eu asta am invatat, dar sa fim seriosi ca daca -i vine cuiva la 12 si la una la 14, nu spunem ca aia de 12 e adolescenta si aia de 14.
Oricum ai si tu dreptate happy mie una mi-a venit la 12, nu la 13 dar totusi intre 12 si 13 nu e mare diferenta asa ca nu are rost de contrazicerewinking