| dann50 a întrebat:

Acum ca intru si eu in a 12a trebuie sa ma gandesc din ce in ce mai serios pe ce drum sa merg. Pana acum as avea 4 lucruri in minte : 1) Medicina 2) Politehnica - Automatica si Calculatoare 3) Marketing 4) Management.
Intrebarile mele ar fi :
1) Cam cat de mult este de invatat la aceste facultati
2) Pe ce posturi as putea lucra daca fac automatica si calculatoare.
3) Am vazut ca la poli automatica si calculatoare sunt mai multe departamente. Voi merge la toate sau voi alege doar unul singur?
4) Pentru ca tot romanu se gandeste la bani cat as putea castiga la inceput de cariera
5) Care sunt sansele sa reusesc sa plec in strainatate

Dupa cate am auzit sunt sanse mai bune ca medic sa plec afara pe un salariu foarte mare ( fata de cel din Romania )

7 răspunsuri:
| rater1994 a răspuns:

Uite iti zic sincer nici nu am citit toata intrebarea ta pentru ca nu are rost.Ca sa iei multi bani trebuie sa te sti in domeniu cu tare adica si daca esti tamplarstraight face daca te sti foarte bine iei salariu foarte frumos sunt copil (adolescent) si curand voi lucra la ceva proiect sa zic asa din care castig 300Euro pe Zi.Cum am zis trebuie sa te pricepi foarte bine in ceea ce faci (Nu sunt expert dar am ajutor).Si nu te lua dupa altiiwinking du-te unde crezi tu ca sti du-te unde crezi ca "iti bate mai bine" inima sa zic asa.Eu am 2 alegeri de ex:Medicina (Chirurg->Suport sa vad operatiile pe corp deschis detoate n-am treaba).2)It-Calculatoare am 18 ani de la 6 ani am pc de atunci tot invat tongue Sunt Maniaclaughing in Pc-uri Dar nu stiu inca pe ce sa ma duc desii mai mult trage pc-ultongue.Concluzie du-te unde iti place mai mult nu te lua dupa altii zicandu-ti wa hai si tu la rer rolling on the floor cai fain (glumesctongue). Serios du-te unde iti place mai multwinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai facut si nu niste alegeri care nu au nicio legatura intre ele. O sa iti dau niste detalii pentru fiecare in parte.

Medicina - foarte mult de invatat, foarte mult de tocit ca nu prea sunt chestii logice. Parerea mea ca facultatea asta o faci doar din pasiune si atat. Dureaza 10 ani pana ajungi medic si probabil in tara pe un salariu de nimica.

AC - iti spun din experienta fiind absolvent al acestei facultati. E mult de invatat, dar lucrurile sunt logice si interesante. Poti face in cadrul facultatii proiecte foarte atractive. In legatura cu sectiile sunt 3 dar le alegi in anul 2 sau 3 depinde de sectie. Locuri de munca in IT gasesti pe toate drumurile si sunt platite acceptabil (400E pentru un incepator in momentul de fata).

Marketing si Management sunt probabil cele mai usoare, dar trebuie sa te gandesti ca la sfarsit de bati cu mii de absolventi ale acestor specializari fara un loc de munca. Aici chiar trebuie sa te evidentiezi fata de altii daca vrei sa reusesti.

| dann50 explică (pentru suntserios):

Ai reusit cumva sa te angajezi inca din anii de facultate? Nu prea stiu cum e cu locurile de munca in it. Eu ma gandeam ca si in acest domeniu sunt foarte multi pe posturi putine big grin

| suntserios a răspuns (pentru dann50):

Nu am lucrart in timpul facultatii pentru ca nu am vrut, am preferat sa merg la cursuri si la laboratoare. locuri de munca sunt destule si domeniul este in plina dezvoltare.

| dann50 explică (pentru suntserios):

Dupa ce ai terminat facultatea in cat timp ai reusit sa iti gasesti un job? Mie mi-e putin frica ca nu o sa ma descurc la aceasta facultate. Pana acum sunt un student de 7-8 la informatica

| suntserios a răspuns (pentru dann50):

Daca nu iti place si nu te atrage informatica atunci nu te apuca de ea. Nimic nu e mai rau decat sa faci toata viata ceva ce nu iti place.

| eMyLi a răspuns:

Poti alege medicina!