| stefanwlr a întrebat:

Ajung in Rai/Iad daca nu ma duc la biserica decat ocazional(de Craciun si de Pasti) si acasa ma rog de 3 ori pe zi la Dumnezeu pentru iertare de pacate, sanatate, bunatate, putere de nu a mai face pacate, de a avea grija de parintii mei etc?

P. S : M-am masturbat, m-am rugat sa mi se ierte acest pacat, sa nu il mai repet.In BIBILIE scrie ca "Nici curvarii nici nici malahii (cei care se masturbeaza) nu ajung in Rai". Daca ma rog sa mi se ierte acest pacat am sansa de a ajunge in Rai? Evident, sa nu il mai comit.

7 răspunsuri:
| mariaw a răspuns:

Cine suntem noi sa iti dam garantia ca vei ajunge in Rai sau Iad?

| condemnedAntagonist a răspuns:

Intradevar sut credincioasa dar nu prin biserici care sunt facute la fiecare colt si oameni au investit atatia bani in ele cand puteau face camine adaposturi si alte lucruri folositoare pentru saraci copi abandonati caini vagabonti eu vad credinta altfel dumnezeu ne asculta si vegheaza oriunde nu doar in biserica si in plus dc merg eu la biserica? sa pup mana la popa ala care isi face laba si o ia in cur de la toti? rar gasesti un preot adevarat care sta intr-o bisericuta mica care ii este casa si se roaga sta acolo zi si nopate se roaga mai mananca un colt de paine nu astia cu palate care se indoapa cu tot felul de bunatati anafalbeti si fara pic de credinta.

| george_8786 a răspuns:

"cine nu se nashte din nou nu va vedea Imparatzia Cerurilor", sa te nashi din nou inseamna ca prin rugaciune Isus sa iti schimbe viata, sa iti dea o inima noua, te transforme, atunci realizezi cu adevarat ca Isus a murit pe cruce chiar pentru tine. Daca te-ai nascut din nou si te-ai botezat ai primit harul jertfei de pe cruce atunci Isus tzia spalat pacatele care le-ai facut, care le faci, si care le vei face...bineintzeles ca daca o sa traiesticum vrei u stiind ca Isus iti iarta pacatul care il vei face nu o sa mergi in Rai. sper sa fiu intzeles:p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa mergi si in fiecare zi la biserica dar ce folos? Nu mersul la biserica te face sa ajungi in rai. Pentru a ajunge in rai trebuie sa o relatie personala cu Isus, fiul lui Dumnezeu. Trebuie sa il iubesti si sa il stii ca pe Tatal tau, El trebuie sa fie in prim plan in viata ta. Trebuie sa vorbesti ca cu Tatal tau, prin rugaciune. Sa implinesti poruncile Sale care sunt scrise in Sfinta Carte- Biblia. Marturiseste-si pacatele tale Lui si El te va ierta. Apoi roga-l pe Dumnezeu ca sa-ti arate o biserica pe care poti sa o frecventezi si care este dupa voia Sa. El este Tatal nostru care n-ea creat si ne iubeste, deci trebuie sa ascultam de El, ca apoi sa traim cu El in rai o vesnicie intreaga in bucurie si pace, intr-o frumusete pe care ochiul omului nu a vazut-o, si la care omul nu se poate gindi. Fie ca Domnul sa te ajute la aceasta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai gandi unde vei ajunge.
roga-te sa ti se ierte pacatele dar sa iti para rau cu adevarat.
Si stradaieste-te sa nu ceri mereu acelasi lucru. Daca te rogi sa te ierte te va ierta dar daca tu azi ai facut ce ai facut, maine iar ai facut, peste o saptamana la fel pentru ce te mai rogi?
Toate cate ceri ti se vor da. Te-ai masturbat, asta trebuie spusa sub taina spovedaniei si sa nu o mai faci ca e pacat.
Toate cate faci spune-le la spovedanie, abtine-te de la rautati si pofte.
Daca iti iubesti aproapele, daca il iubesti pe Cel ce a creat toate cate vezi, daca ai catusi de putina credinta vei fi ascultat.

Citeste si : www.ortodoxiatinerilor.ro/

| butterflyy a răspuns:

Daca nu ai timp nu trebuie neaparat sa mergi tot timpul la biserica si daca intr-adevar vrei sa respecti cuvantul Domnului, martea si vinerea ti post duminica te duci la biserica te spovedesti la fiecare sarbatoare mare si daca te rogi acasa e foarte bine si daca ar fi asa toti oamenii ar fi fost bine...Bravo.

| luceafarul a răspuns:

StefanwIr ma gandesc ce inseamna raiul pnt tine.cat si pnt multi oameni eu zic ca daca avem legile lui dzeu in inima si le manifestam cu adevarat in adevar asta ar insemna raiul iar murdaria spirituala care ne provoaca rau noua cat si altora care pana la urma ramanand cu decizia dea pacatui pana la sfarsit aduce moarte vesnica asta ar fi iad biblia zice mai presus de toate ai grija de inima ta ca din ea izvoreste un izvor de viata adica sa gandesti cinstit si drept sa faci fapte ce sunt in armonie cu legiile lui dzeu iarasi izvorul de viata care va salasui in inima ta e puterea dragostei lui dzeu iar el e viata normal ca tu ca si un om cinstit si drept nu tiar conveni compania unor curvari cat si prietenia cu ei dealmiteri sa mai si locuiesti cu ei la fel dzeu de ce ar trai in inima unui curvar sau al unui maliah care sunt adulterini da anonimul are dreptate care tia raspuns cu privire la biserica desi daca mergem sau nu mergem la biserica nu-i lucru mai important decat implinirea cu adevarat al legiilor lui dzeu insa adevarata biserica nu sade in lucruri zidite din piatra ci in zidirea dragostei lui dzeu in inimi cineva i-a zis lui iisus noi ne rugam lui dzeu in templu pe munte dar iisus voi ziceti ca va rugati la dzeu in temple si pe munte insa vor veni reali inchinatori care se vor ruga la dzeu in duh si in adevar aici iisus nu vb despre o anumita biserica sau de un anume loc unde sa te rogi ci e vb ca rugaciunea sincera facuta lui dzeu sa fie manifestata in fapte conform legii sale fiindca nu mersul regulat la vreo biserica ne face crestini reali ci credinta din inima lucratoare in dragoste.incearca sa afli despre adevaratul templu al inimii iar atunci vei intelege la ce bbiserica sa mergi cu stima si respect