| anonim_4396 a întrebat:

Am 12 ani şi am o problemă,mi-e frică că nu pot dormi, de obicei adorm uneori chiar repede numai ca mi-e foarte frica şi nu ştiu ce sa fac sa scap de teama asta...dar cred ca teama imi e generata de frica ca dimineata o sa fiu obosita (în timpul şcolii).Şi nu ştiu dc dar daca incerc sa ma uit la un film sau la tv intru in panica mai bine stau in pat toata noapte.Nu e vorba ca nu adorm, dar frica asta ma opreste din a merge la bunici sau altundeva.Cand dorm singura am impresia ca nu o sa pot adormi niciodata si intru in panica.Ce sa fac ca sa scap de frica asta? Şi în caz că nu pot adormi ce sa fac? Fundă

Răspuns Câştigător
| andreea55648 a răspuns:

Buna! Si eu am aceeasi problema. Pe langa lampa pe care o am aprinsa toata noaptea, ma ajuta foarte mult si faptul ca in fiecare noapte ma gandesc la ceva. Ma gandesc la o intamplare din trecut, a fost bine sau nu cum am procedat, ma gandesc ce ar fi fost mai bine sa fac sau ma gandesc la ce mi-as dori sa fac in viitor(poate sa invat un sport etc), iar asta ma ajuta enorm pentru ca imi distrage atentia de la ce se afla in jurul meu. Iti poti crea si povesti in minte in care tu esti personajul principal, iar fiecare seara e un alt episod. Incearca, sunt sigura ca te va ajuta. Ar fi bine daca inainte de culcare ai spune si o rugaciune. happy

| Anaaaa072005 a răspuns (pentru andreea55648):

Mersi mult! În ritmul asta o sa scriu o carte!

| andreea55648 a răspuns (pentru Anaaaa072005):

Ma bucur ca te-am putut ajuta.

4 răspunsuri:
| RaulAndrei2002 a răspuns:

Asta mi se intampla si mie happy Dar incearca sa te pui in pat si incepe sa te gandesti la ceva pana obosesti, la orice dar nu la ideea ca nu poti dormi.

| AntiUrs a răspuns:

Pune o lampă în camera unde dormi.NU ai de ce să îți fie frică, Bea o valeriană sau ceai cu mentă.FII sigura pe tine! Gîndeștete că totul va fi bine. Consultă un psiholog.