| anonim_4396 a întrebat:

Am 12 ani si sunt fata, credeti ca ar trebui sa ma apuc de fumat? daca da de ce iar daca nu de ce! cel mai bun raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
| คиค a răspuns:

Hei, bună happy!
"Credeti ca ar trebui sa ma apuc de fumat? " thinking Eu cred că nuwinking.
Este un simplu sfat prietenesc.
Da, ştiu, cu cât un lucru este interzis cu atât este mai faşcinant, dar totuşi te întreb: cu ce te va ajuta dacă te apuci de fumat straight face?!
Cu nimic.
Nu numai că nu vei avea niciun avantaj după urma acestui viciu, ba mai mult, vei avea nenumărat dezavantaje.
Dă-mi voi să-ţi enumăr câteva:
Dacă te apuci de fumat, aceasta va deveni un viciu, deci îţi va fi din ce în ce mai greu să te laşi de el.
Îţi va avecta dezvoltarea. Gândeşte-te puţin, ai 12 ani. Trebuie să creşti, iar tutunul este foarte dăunător pentru organe vitale, precum plămânii.
Eşti fată, trebuie să ai puţină eleganţă în tine. Cu o ţigară în mână nu cred că vei mai interesantă, ci din contră, îţi va sta destul de urât.
Tocmai pentru că eşti fată trebuie să ai grijă de tine, trebuie să fi frumoasă. De la fumat vei începe să devi din ce în ce mai palidă, ţi-se vor îngălbenii dinţii, iar hainele îţi vor mirosii a tutun de la poştă, şi este un miros total dezagreabil.
Cu toate aceste, cel mai îngrozitor este faptul că numarul celor care mor din cauza fumatului, înainte de atingerea unei vârste normale biologic este îngrijorator de mare. Organismul fumatorilor este supus unui stres suplimentar din cauză că la fumat se adauga si ceilalti factori din mediul zilelor de azi care contribuie cumulat la erodarea organismului. In cazurile de boli sezoniere (raceala, gripa) fumatorii sunt mai sensibili si se vindeca mai greu.
Eu nu am fumat şi nici n-am de gând s-o fac vreodată, dar am mulţi prieteni care fumează, şi crede-mă, nu este un hobby, este o adevărată pacostewinking.

Baftă >big grin

| alexutza2000 a răspuns (pentru คиค):

Nu imi trebuie bafta pentru ca nu vreau sa ma apuc deoarece stiu ca este un pericol multumesc pentru raspuns

8 răspunsuri:
| LoveForShania a răspuns:

Buna.
Nu, nu ar trebui!
Nu fa cea mai mare greseala a vietii tale!
Niciodata nu ''trebuie'' sa te apuci de fumat.
Intr-adevar, eu in clasa a8a m-am luat dupa colegi si am tras si eu un fum, si prin clasa a9a fumam cate un pachet-doua pe zi.
Dar acum ma`m lasat, nu mai fumez happy
Pentru ca stiu ca tigara iti distruge maxim sanatatea.
Daca te apuci de acum de la 12-13 ani sa fumezi ai un viitor de fumatoare cu n boli.
Ai grija de tine!

| odorash a răspuns:

Desigur ca nu. Gindeste-te ca vor afla parintii tai. Ti se vor ingalbeni unghiile. Te vei stopa din crestere. Baietii te vor considera fetita usoara. Cred ca nu vrei toate astea.
Gindestete/

| Mann02 a răspuns:

Nu, pentru ca inca nu s-au putut numara toate bolile pe care le poti face din fumat...sunt de ordinul miilor happy

| alexutza2000 a răspuns (pentru Mann02):

Multumesc pentru raspuns! oricum nu avea de cand sa fumez! am vrut sa vad ce parere aveti si cum o sustineti! o sa mai astept raspunsuri iar apoi o sa dau premiul intrebarea este inca valabila!

| BombonicaXD a răspuns:

De ce sa te apuci de fumat?! Atatia oameni se chinuie sa scape de fumat si tu vrei sa te apuci?
Chiar vrei sa ai cancer la plamani si gat cand vei avea 20 ani? Esti tanara, si eu am tot 12 ani,sunt fata, dar nu ii inteleg pe cei care vor sa se apuce de fumat. Daca vrei sa te distrugi pe viata, e alegerea ta.Eu te sfatuiesc sa nu.

| TheFuckIsThis a răspuns:

Mai fumatul nu e la ordinea zilei cum ar fi la pubertate iti iesa cosuri si alte chestii ne transformam in mutanti dar daca ai crescut nu inseamna ca trebuie sa te apuci de fumat caci nu face parte din ciclul vietii

| Babyythau a răspuns:

Nuuuuuuuuuuuuuuu