| Suspendatu a întrebat:

Am 14 ani si vreau sa ma maturizez. Sa nu mai ma port ca un copil si incerc mereu sa o fac, dar mi-am facut un narav sa ma prostesc, iar asta nu e bine. Nu vreau raspunsuri, sa raman asa cum sunt sau sa nu-mi pese ce spun altii. Asta e exclus. Din cauza comportamentului meu de copil de 9-10 ani am multe de pierdut. Nu am cum sa astept sa vina perioada cand am sa devin matur odata cu timpul, degeaba astept daca eu nu fac niciun progres. Intrebarea e... Cum sa par mai serios oriunde ma duc? Sa fac o impresie buna, sa aiba lumea incredere in mine, sa vada ca sunt un om de baza. Sa imi fac o prietena? In curand o sa ajung in liceu si nu vreau sa pornesc cu stangul...

Răspuns Câştigător
| Yuuuuuki a răspuns:

Totusi, la 14 ani esti inca un copil. Multa lume adora persoanele deschise si vesele, care mereu zambesc si fac caterinca. Desi nu trebuie sa exagerezi ca sa pari un nebun. In primul rand trebuie sa dai dovada de incredere, si sa vorbesti mereu cu calm nu sa razi ca prostul. Daca o persoana iti spune un lucru nu trebuie sa spui mai departe, sa ti doar pentru tine. Asa o sa devii demn de incredere. Nu trebuie sa fi disperat pentru ca nu ai o prietena. Oricum e mult mai bine singur decat cu o "iubita" care probabil nu va accepta multe lucruri. Nu trebuie sa te lasi intimidat de alte persoane ca nu ai o iubita si ei au. Daca rad pe seama ta, razi si tu pe seama lor x2. Pai cand ajungi la liceu pastreaza`ti calmul si inainte sa faci ceva gandeste. Nu trebuie sa fi un robot sau fals, trebuie sa fi tu insasi doar mai matur. Dar ma rog, toate vin de la sine, nu trebuie sa te agiti, cine te accepta te accepta asa cum esti. >big grin

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai 14 ani, cum altfel ai vrea sa te comporti? ca un om de 30 ani? nu se poate... o sa ajungi in timp si la maturiatate

| Happyjump a răspuns:

Prin puterea minții, gândeș-te al acest lucru înainte să-l faci, dacă nu poți scăpa sub nicio formă, încearcă să-l folosești altcumva, să nu te prostește dar să pari amuzant și nebunatic

| Ezeru a răspuns:

Citeste carti. Este cel mai usor mod de a realiza cum este viata si de a incepe sa gandesti putin mai matur. Incepe cu niste carti simple dupa aprofundeaza si incepe sa citesti romane moderne(care studiaza omul intelectual si arata impactul psihologic asupra lui).
Cartile ne ajuta sa intelegem multe lucruri fara sa trebuiasca sa le experientam.