| Sfinnx a întrebat:

Am 16 ani si mama continua sa intre peste mine in baie si nu am intimitatea mea deloc straight face.Azi am avut o cearta destul de urata cu ea.Am transpirat in zona intima si am inceput sa ma scarpin si mi-a cam dat sangele.Cand am facut baie, mama a intrat peste mine si a vazut ca am cam patat lenjeria si m-a intrebat ce si cum ca ea vrea sa se uite sa vada ce am.Sustine ca "am o boala" si tot exagerari deastea.Cum dumnezeu sa am o boala din moment ce eu doar transpirasem putin si m-am scarpinat? Ar putea fi si de la detergent desi nu cred.In final am lasat-o sa se uite si sa se convinga ca sunt virgina in acelasi timp.Ma rog, ii inteleg ingrijorarea,dar nu e asta ideea.
Cum pot obtine si eu intimitatea necesara la varsta mea? Mereu intra peste mine in baie iar daca incui usa imi spune : De ce inchizi usa? Sunt mama ta si nu trebuie sa ai intimitate fata de mine.
Sau cand vorbesc la telefon cu prietenul meu trebuie sa ii spun ce si cum. Daca prietenul meu ma invita la el sa ne jucam pe pc,stiind ca amandoi suntem gameri nu ma lasa.Dar nu pentru faptul ca "facem prostii" si in prim plan e "ca o povesteste lumea, parintii lui etc, ca de ce merg la el". na poftim..Eu cred ca nu au treaba,din moment ce si maicasa de multe ori m-a invitat pe la ei.El mereu vine pe la noi, nu are treaba, dar suntem deja de 1 an impreuna.De craciun am dormit impreuna sub ochii ei[repetepet am dormit, nu m-am culcat] si nu a comentat.
Mi s-a spus de multe ori ca eu mereu sunt cu un pas in spate fata de ceilalti si m-am simtit foarte prost sa aud asta.De multe ori nu am nici libertatea altora, si intimitatea care o au altii.

6 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Eu zic sa o tratezi cu tacere, sa nu mai vorbesti cu ea pana va fi de acord cu tine.

| mihai69 a răspuns:

Cumva, din întâmplare, părinții ei (bunicii tăi) mai trăiesc? Măcar unul? Dacă da, vorbește cu el/ea și poate că venind „de sus în jos" critica privind acapararea spațiului tău personal - o va accepta (chiar dacă nu e musai de acord). Sau poate chiar ai putea vorbi cu tatăl tău despre asta.
Pentru că e clar - ei degeaba i-ai spune.

| Sfinnx explică (pentru mihai69):

Da am avut discutii cu tata si cu mama legat de tot.Si tata imi tinea mie partea si tot si o certa si pe ea ca de ce ma tot cicaleste atat si nu-mi da pace. Tata e total opusul ei.Si imi place ptc e mult mai intelegator, dar discutia pe care am avut-o impreuna a fost cam degeaba.Tot nu-mi permite sa merg pe la el.Cand l-am intrebat o data pe tata a zis da.Mama baga strambe.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| EuS200 a răspuns:

De ce nu ii spui si ei toate aceste lucruri? Vorbeste cu ea deschis si cere-i sa iti lase si tie putin de spatiu. Ai 16 ani si o relatie, cred ca esti de ajuns de mare incat mama ta sa aiba incredere in tine. Vorbeste deschis cu ea si zi-i ceea ce crezi, daca nu discutati nu veti rezolva problema. Spune-i cat de prost te simti cand intra peste tine in baie si cere-i sa nu mai faca asta.
In legatura cu prietenul tau, incearca sa faci tu o conversatie intre mama ta si mama lui, poate astfel va capata incredere in tine si te va lasa sa il vizitezi.

| unul0123456789 a răspuns:

Stai linistita, nu trebuie sa faci o drama din asta. Toate mamele in special cu fetele lor la varsta asta se poarta asa pentru ca esti la o varsta dificila si ai o varsta la care pot spune ca esti putin "naiva" iar ea incearca doar sa te "tina din scurt" de teama sa nu iti treaca prin cap stiu eu ce prostii gen nu te lasa sa te duci la prietenul tau ca se gandeste ca faci sex cu el sau sa te joci "la aia mica"... de aia intra peste tine in baie...asa se gandeste mama ta. dar tu incearca sa comunici cu ea cat mai mult despre orice astfel te vei intelege mai bine cu ea daca comunici mai mult si incearca sa-i spui ca esti destul de mare incat stii anumite lucruri legate de partea cu tine cu baia si cu controlul care ti l face ea "acolo jos" ca poti si singura sa ai grija de tine happy