Întrebare recomandată | maria4552 a întrebat:

Am 18 ani si sunt împreună cu un baiat de 1 an si 1 luna si tot acest timp am ascuns de părinți relația si el îmi spune sa fug cu el dacă îl iubesc. Eu il iubesc pe el doar ca părinții mei nu stie nimic ca am relatie si el vrea să fug cu el fără ca ei să stie.

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Cred că e decizia cea mai bună să o inchei şi apropo de asta că îți e greu să o închei că te-ai ataşat de el, o să tot trebuiască de-a lungul vieții sã faci alegeri care tevor durea, dar vor fi cele corecte. O să vezi mai târziu că e bine că ai renunțat la relație. Nu eşti datoare nimănui să stai într-o relație toxică, indiferent dacă e de cuplu sau de prietenie.
Sunt atât de multe persoane care din acest motiv rămân acolo şi efectiv își sacrifică fericirea.
Vei găsi un băiat care se va intelege cu familia ta, care nu te va şantaja emoțional, care nu te va vedea ca fiind datoare să faci ceva pentru el.
E greu să renunțăm la oameni care ne trag în jos, pentru că le găsim scuze şi pentru că îi iubim, dar deşi e greu, e obligatoriu să o facem pentru a ne dezvolta.

31 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Si el îmi spune sa fug cu el dacă îl iubesc.
Acest mod de a concepe iubirea, - dacă mă iubești fă asta sau nu fă asta este, citește mai jos.
Sunt două moduri fundamental opuse de a vedea relațiile și iubirea.
Unul este – biciul și morcovul, amenințare și promisiunea de recompensă.
In acesta, iubirea este obligație, tu să îmi dai tot atât cât îți dau eu, înseamnă negociere și șantaj ( dacă mă iubești, îi părăsești pe părinții prin fugă și vii cu mine). Iubești ca o luptă pentru supraviețuire, îl folosești pe celălalt ca pe un obiect ce este o posesie a ta, de care ai nevoie pentru supraviețuire. Înseamnă să controlezi viața celuilalt pentru a nu pierde posesia asupra lui. Este iubirea in care unul simte că nu mai poate trăi fără celălalt, de ce? Fiindcă nu era om întreg, sigur pe sine și pe picioarele lui și îl folosește pe celălalt așa cum un handicapat folosește o cârjă. Dacă celălalt îl părăsește simte golul din suflet,
Îl acuză pe celălalt de trădare, și caută să se răzbune. Este ceea ce exprimă englezul când folosește – I need You- pentru – Te iubesc, am nevoie de tine.
Al doilea este modelul primordial, în care cei soi sunt egali și se stimează mai întâi fiecare pe el însuși și apoi îl stimează pe celălalt. Este fără amenințări, recompense și control asupra celuilalt. Nu iubești ca să primești ceea ce îți lipsește, ci ca să dăruiești ceea ce ai din belșug în sufletul tău.Fiecare se oferă și îl îmbogățește pe celălalt. Această relație are șansa să dureze.
Este un sentiment de armonie cu sine însuși, și de armonie cu celălalt, de armonie ecologică cu contextul ( nu îți părăsești părinții prin fugă), nu se poate vinde, cumpăra, este o manifestare plenară a vieții din cei doi.
Așa că, chiar dacă erați de un an împreuună, dacă asta îți cere, nu știi ce sacrificii îți va mai cere mâine – dacă mă iubești-.
Cu toate că sunt ateu, o să îl citez pe Isus.
Să iubești pe aproapele tău, ca pe tine însuți.
Simți aici o premisă? Implică să te iubești pe tine însuți. Cu asta se incepe. Să te stimezi pe tine însuți, valoarea vieții din tine.
Stima de sine este capacitate a unui om de a se
pretui pe sine și de a-și trata propria persoana cu demnitate, iubire și realism. Pe această bază poți să construiești o relație de iubire trainică cu celălalt.